BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Değerler eğitimi teknolojiden daha önemli -1-

Bilim gerçeği arayıp bulma çabasıdır, aşkıdır. Deha çok çalışmaktır. Dâhi en çok çalışandır. Bunlar idealist insanların işi olabilir. Sevdası olmayanın, yüreği yanmayanın harcı değildir. Her şeyde olduğu gibi bilimin temeli de aşktır. Şair ne güzel söylemiş, "Aşk imiş her ne var âlemde" diye...
Bilgi çağını yaşamaktayız. Fakat "Her bilenin üstünde bir bilen vardır." İlim sınırsız bir okyanus gibidir. Bu okyanustan inci ve mercan çıkarmak için mahir dalgıç olmak gerektir. Elde olanla yetinmek, yolun sonuna gelindiğini gösterir. Bizde araştırma bilim için değil rütbe için yapılmakta, Prof. olunca her şey bitmektedir. Hâlbuki durgun su solucan üretir. Ünlü kimyacı Lavoisier giyotine giderken bile üzerinde çalıştığı deneyi düşünmekte, celladı olan yargıçtan infazı için bir hafta müsaade istemektedir.
Maziden hız alarak, bir ok gibi geleceğe koşmalı. Her şeyin kökü var. Köksüz gelecek tasavvur edilemez. İnsanın kökleri ise başında bulunur. Kültür, biyogenetik olarak tevarüs eder. Arka belleğin binlerce yıllık mazinin deposudur. Farkında olmadan taşıdığın güzel kalbin, dedelerinden sana kalan en değerli mirastır. Bilimsel gelişmelerin ve buluşların nerelere varacağını kestirmek mümkün gözükmüyor. Şahsen, bilimsel ve maddi kalkınmamızı kaçınılmaz olarak görüyorum. Bu açıdan gelecek endişesi taşımıyorum; fakat değerlerimizi kaybedersek felaket kaçınılmazdır. Değerler eğitimi bugün teknolojiden daha önemli.
 
 
ŞİİR
 
              Cananım
 
El sözüne uyup gelmişin tava
Bunca hayal gark edilmez cananım
Daima tercihim yağmurlu hava
Ağladığım fark edilmez cananım
 
Akit yapmış idik her türlü şartla
Bir şey diyeceksin ağzında bakla
Oyun dışı kaldık kırmızı kartla
Söz verip de çark edilmez cananım
 
Bana gelen dertler sana gelmez mi?
Hastalar ölür de sağlar ölmez mi?
Kulunu kandırsan Hâlik bilmez mi?
Kötü günde terk edilmez cananım
 
Der Çakalcıoğlu kısa ömrümde
Derdimi unuttum senin derdinle
Ancak durak yerin benim gönlümde
Yanlış yere park edilmez cananım
 
         Hasan Korkmaz Çakalcıoğlu
 
 
 
AİLE – ÖĞÜT
Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi! Mal da yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan...
 
 
FAYDALI BİLGİLER
 
HAPŞIRIK:
Burun kenarındaki bu noktalara iki parmağınızla birkaç dakika bastırırsanız hapşırığınızın kesildiğini göreceksiniz. Ayrıca sinüslerin açılmasına ve gerilim baş ağrısının azalmasına da yardımcı olduğu söylenir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600243 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/600243.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT