BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hayallerimiz

Yetenekli Kalemler
Facebook
Hayal kurmayı sever misiniz? Güneş batarken ve kuşlar göç ederken ikindiüstünde beliren gökyüzündeki mor bulutlara bakarak şiir yazdığınız oldu mu? En son ne zaman birine edebî bir mektup yazdınız? Birine hiçbir karşılık beklemeden iyilik yaptığınızda o kalbin duasında yer alabilmeyi başarabildiniz mi? İnsanoğlu hayalleriyle yaşar. Düşünebilme, hayal kurabilme, konuşabilme, üretebilme yeteneğiyle diğer canlılardan üstün kılınmıştır. Yaratana ne kadar minnetle şükretsek yine de az gelir. Kelimeler dahi kifayetsiz kalır da edebî kıyafete bürünür.
İnsan kimi zaman Araf’tadır aslında. Bazen ne bu dünyada ne de öteki dünyada hissederiz kendimizi, ortada bir yerdeyizdir. Ne zamanın içindeyizdir ne de tamamen dışında. Araf’ta hapsolur ruh lâkin fani dünyada kilitlidir beden, söz sandığına kelepçelenmiştir zinciri kopan fikirler. ‘Keşke’ler kıskacından sıyrılan düşlerimiz prangalar eskitir ‘iyi ki’ler uğruna. Diline kelepçe takılan şairane sözler dudağımızdan ok gibi fırlayıp da sineye dokunmak ister. Hicran oku sinemizi delerken bağrı yanık türküler de bir türkü tutturur dilimizin ucunda. Zaman bile kovalamaca oynar ölümle. Öleyazan türküler an gelir yeni çağı sobelemek ister de tutkunu oluruz mazinin. Sırlar perdesi usulca aralandıkça gün yüzüne çıkar hayat öyküleri. İnsan hayalleriyle yaşar, yaşanmışlıklarıyla yaşlanırken aslında hatıralarıyla da gençleşir. Gönül kubbemize gök kubbe misali tırmanmaya çalışan mısralar ansızın dillenir sessizce.
O ne güzel bir sesleniştir heyhat! Zincirinden kopan sözcükler aşka tutulur ansızın. Benciliğinden utanan sözler hayal iklimine bürünür de coşar. “Vav” gibi kıvrılarak secdeye varan dilekler inancını yitirmemek aşkına “elif” misali dimdik olur. “Lâmelif” sevdasında kilitlenen asırlık hatıralar tavan arasına sıkışır. Tanpınar’ın zaman şiirleriyle oyalanan zihinler Orhan Veli’nin deniz şiirleriyle mest olur. Martının kanadına tutunur hayaller, bembeyaz güvercin misali barış simgesi savrulur göğe. Hayallerin içinde binbir hayal, hâllerin içinde binbir çeşit hâl gizlidir bir nevi. Hayallerinizle dopdolu kalın, hayalle donanın.
                 Elif Yavaş
 
ŞİİR
 
            RUBAİLER
 
                  Tarih
 
Ölümün vitrininde herkesin kafatası
Tarih ki irdeleyen akla bulutsuz yağmur
Dolmayan tek boşlukta tarihin şamatası
Deli samurlara su, köstebeklere çamur
Başlatandan habersiz, başlayan sülalesi
Gizli in şelalesi; sönmeyen, meşalesi
 
 
          Tembel ve Münevver
 
Tembelin bahanesi, dırdırlar ve safsata
Baskı ile tembellik ayrılmaz ikilidir
Hayat mücadeleye, marifet iltifata
Münevver olacaklar ezelde seçilidir
 
                 Dertleşme
 
Söylenmelidir tüm dertler birine
Tüm şeyleri zaten bilen birine
Gelsin dedim her şey yerli yerine
Allahü teâlâ hazretlerine
 
                    Mehmet Yusuf İmeci
 
 
UNUTULMAZ KELİMELER
 
İZ’AN: Arapça isim olan İz’an kelimesinin anlamları 1- Anlayış, kavrayış, akıl. 2- İtaat, söz dinleme, boyun eğme. 3- Terbiye, edep. 4- Bilmek (dimağ)... Halk arasında genellikle akıl ile birlikte kullanılarak anlam kuvvetlendirmesine gidilmiştir. “Sende hiç akıl iz’an yok mu?” gibi söylendiğinde aslında ikisinde de akıl kelimesi kullanılmakla birlikte iz’an kelimesi burada diğer anlamlardan söz dinleme, edepli olma gibi anlamları üstlenmektedir. Osmanlı döneminde kullanılan bazı metinlerde “hükm-i vâcib-ül-iz'ân” kullanılmış olup (bütün dünyanın boyun eğdiği hüküm) padişahın emri anlamı vardır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610340 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/610340.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT