BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Aşkın gözü kör değildir”

Aşk aynı zamanda bir görme biçimidir. ‘Aşkın gözü kör’ diyenler aşkı da göremez. Muhayyel anlamda körlük insanı hodbinleştirir. Görmüyor olmanın şuursuzluğunu âleme, aşka bir bedel olarak ödetmek ister. Hakikatin çağrısı evvela görmeye teşvik ile başlar. Örneğin tefekkürün nihayeti ömrün şükrünü eda ettirir.
Kapalı pencereler ardından 10 gün boyunca gözleri açık olmadan bir ağacı hayal eden insanla, 5 dakikalık yürüyüşün ardından ağacın gölgesine teslim olmuş insanın hayattan aldığı tat ve anlayış aynı değildir. Ağaç kendisini senden gizlemiyor, sen kapalı pencerelerin ardında durmakta ısrarcısın.
Görmenin safında yer tuttuğunda aşkın gözü kör eden bir ışık değil, hakikatin perdelerini aralayan bir nur olduğunu idrak edebilirsin. Göz ile görmek bir yere kadar, kalbin ‘işte bu’ reaksiyonu ‘gönül gözü’ tarafından şahit olduklarımızdır. Işığın şiddetinde bitap düşenlere değil sitemimiz, aşkın tanımından mahrum kalıyor olmanın endişesini taşıyoruz.
Aşk şeffaflıktır.
Âşık olduğunda gördüğün kendinden başkası değildir. Aşk kimi zaman sendeki merhametin tecellisi, kimi zaman karşılıklı gizemin câzibesidir. Bunlardan çok uzak hakikatin hayret makamı vardır ki, o aşkın ta kendisidir. Beşerî bağlılık ve sevgilerin ateş çemberinde gözlerin şiddetle kamaşmasından Rabbim cümlemizi muhafaza eylesin.
İlk aşamada gözün gördüğüne sabır ve hikmet arayışında yaklaşabilirsek bulduğumuz her noktanın yeni bir görme biçimi, bakış inceliği olduğunu idrak edebiliriz. Aşk; mertebe mertebe perdelerin aralandığı, bakışın bakışa nazar ettiği kör etmek ya da gördükçe ermek arasında kendini dengelemeye çalışan en ince terazidir. Basiretin ufkundan seyreyleyince yaradılışın bir ‘AŞK’ hatırına olduğunu biliriz. Duyguların da safiyane olduğu özümüze inerek kendimize anlayış ve huzur bulduğumuz bir ömür olsun. Âmin.
           Ebrar Dumlu
 
 
ŞİİR
 
 
       ARAYIŞ
 
Bir şey arıyordum
Sürekli başka bir şey,
Ne aradığımı bilmeden
Onu nasıl bulurum görmeden…
Her tan yerinde yeniden,
Başka bir şey vardı sahiden.
Bulduklarım aradıklarım değildi,
Rastladıklarım benzemezdi ona.
Aradıkça kaybolurdum kendi içimde
Her zerrem onu çağrıştırırken,
Gece ve gündüz onun eseriyken
Hâlâ aramaktaydım işaretlerin kıyısında
Bir gafil ruhla hakikati…
Oysa iki arada kalmışlığın acziyetiyle kapılarda yılgındım
Beşerden de geçmiştim çoktan
Bir de çetin mi çetin imtihanlardan,
Ben onu aradıkça başka birileri çıktı yoluma
Başımı kaldırmadım, sükût eyledim.
Ne zaman bakacak olsam,
Ben hep onu yâd ettim.
Şaşmazdı zira sevdam
Yeri dolmazdı fâni bir meyille.
Nefsanî değildi ki arzularım
İnsan değildi ki aradığım
Hakiki yârin rüzgârı beni esir aldıysa,
Vuslat da varsa sonunda,
Bıraktım dünya hak edenlerin olsun,
Sırt çevirdiğim ne varsa geldi bana.
Dönüp bakmadım şükür olsun ardıma.
Ne aradığımı daha iyi anladım bulamadıkça,
Erişince o derin sırra
Kalbimin derinliklerinde buldum sonunda
Benzemezdi hiçbir beşer Ona,
Tüm eksik sıfatlardan münezzehti zira.
Bense kusurlu ve yaralı bir kalple
Bir dilenci gibi dergâhında
Ondan başkası doyurmaz bu viran gönlümü diyerek
Beklerim hep umutla...
               Kübra Can
 
 
 
GÜZEL YURDUMUZ
 
DALAMAN ÇAYI: Küçük fakat suyu bol Akdeniz havzası akarsularındandır. Gülhisar’ın güneyinde Yeşilgül Dağı'nın kuzey yamaçlarından çıkar. Acıpayam yakınlarına kadar kuzey yönünde akar. Bu sırada suyu bol değildir. Eşler dağından gelen küçük çaylarla birleşerek suyu bollaşır. Acıpayam Ovasında büyük bir dirsek yaparak güneybatıya doğru akmaya başlar. Acıpayam ovasından sonra dar ve derin vadilerin içinden akar. Arazi çok arızalı olduğundan pek çok çağlayan meydana getirir. Bölge çok yağmur aldığından çayın akışı hızlı ve suyu boldur. Dalaman Ovası'na girdiği zaman akışı yavaşlar. Bu sebepten Dalaman’la deniz arasında ulaşım bakımından faydalanılır. Kıyıda getirdiği alüvyonlardan meydana gelen ova çok verimlidir. Burada her çeşit tarım yapılır. Çayın uzunluğu 229 kilometredir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616247 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/616247.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT