Hamas'tan ateşkese rest! Anlaşma teklifi reddedildi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Hamas'tan ateşkese rest! Anlaşma teklifi reddedildi

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

7 Ekim'den bu yana Gazze'de sayısız katliam gerçekleştiren İsrail'e Hamas'tan rest geldi. Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, ateşkes ve esir takasına yönelik teklifleri reddettiklerini belirterek, İsrail Gazze işgalinden vazgeçmediği müddetçe herhangi bir anlaşma imkanının söz konusu olmadığını belirtti.

İsrail'in Hamas lideri Heniyye'nin üç çocuğu ve bir torununu şehit ettiği saldırı sonrası Gazze'de anlaşma ihtimalleri giderek azaldı. Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, yaptığı yazılı açıklamada ateşkes ve esir takası anlaşması konusundaki pozisyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hamas'tan ateşkese rest! Anlaşma teklifi reddedildi - 1. Resim

HAMAS'TAN "TAVİZ YOK" MESAJI

İzzet er-Rişk, "İşgalin Gazze'den tamamen çekilmesi ve yerinden edilenlerin Gazze Şeridi'ndeki bölgelerine özgürce geri dönmesi konusunda taviz yok" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'İN PLANI SOYKIRIMI SÜRDÜRMEK

Gazze'de daimi ateşkesin önemine vurgu yapan Rişk, "Halkımızın himayesi, şelale gibi akan kanın ve katliamların durmasının tek garantisi daimi ateşkestir. İşgalciler, geçici bir ateşkes anlaşması istiyor, böylece Gazze'deki esirlerini çıkaracak ve ardından Gazze Şeridi'ndeki soykırıma ve savaşa yeniden devam edecek" dedi.

"ANLAŞMAKTAN BAŞKA ÇARELERİ KALMADI"

"Netanyahu ve hükümetinin güç kullanarak esirlerin serbest bırakılması çabaları başarısızlıkla sonuçlanmıştır." diyen Rişk, İsrail'in elinde Gazze'deki direniş ile gerçek bir anlaşma yapmaktan başka bir alternatifinin olmadığını vurguladı.

HEZİMETE UĞRADILAR!

Rişk, işgal güçlerinin Gazze'de 6 aydan fazla bir süredir herhangi bir zaferinin söz konusu olmadığına dikkati çekerek, sivillerin hedef alınması ve kentteki hayata dair görüntülerinin tümü, bir galibiyetin öncülleri değil bir hezimetin göstergeleri olduğuna işaret etti.

Dünyadaki İsrail algısının durumuna ilişkin ilişkin de değerlendirmede bulunan Rişk, "İsrail artık istenmeyen durumdadır, dünya kamuoyu, halkımızın ve haklı davasının yanındadır." ifadelerini kullandı.

Hamas'tan ateşkese rest! Anlaşma teklifi reddedildi - 2. Resim

ANLAŞMA REDDEDİLDİ

Hamas Hareketi, 8 Eylül'de İsrail ile ateşkese ilişkin aldığı teklifin cevabını geçen cumartesi günü Mısır ve Katar'a ilettiğini duyurmuştu.

Konuya ilişkin İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Hamas'ın teslim ettiği cevabın olumsuz olduğu yönünde değerlendirme yapılmıştı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...