İsrail savaş uçakları Gazze'de okulu vurdu! Çok sayıda can kaybı var

İsrail, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Hafsa Okulu'na hava saldırısı düzenledi. Saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Açıklamada, "Gazze'de yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı bir okulu ve dokuz evi hedef aldı, çok sayıda ölü ve yaralı var" denildi.

- Güncelleme Tarihi:
İsrail savaş uçakları Gazze'de okulu vurdu! Çok sayıda can kaybı var
İsrail, Son Dakika, Gazze
Dünya|Editör: Makbule Dilagah Metecan

İsrail abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 46'ncı güne girilirken can kaybı sayısı 13 bini geçti. Gazze'de 7 Ekim'den bu yana yaşlı, çocuk, kadın ayırt etmeden binlerce masumu katleden İsrail yeni bir saldırı daha gerçekleştirdi.

Uluslararası toplumdan gelen ateşkes ve insani ara çağrılarına rağmen İsrail ordusu, Gazze'de bir okulu bombaladı.

Hastaneleri ve ibadethaneleri kuşatan İsrail güçleri, bu kez Filistinlilerin sığındığı bir okulu hedef aldı. Filistin resmi haber ajansı WAFA, "İsrail savaş uçakları Gazze'de yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı bir okulu ve dokuz evi hedef aldı, çok sayıda ölü ve yaralı var" açıklamasında bulundu.

SİVİLLERİN SIĞINDIĞI HAFSA OKULU VURULDU

WAFA muhabirleri, işgal savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebeliye'nin batısındaki El Faluja bölgesindeki Hafsa Okulu'nu hedef aldığını, aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu çok sayıda yerinden edilmiş kişinin öldürüldüğünü ve yaralandığını söyledi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahia bölgesinde en az 9 evin bombalanması sonucu çok sayıda sivil de hayatını kaybetti. İsrail bombardımanı aynı zamanda Gazze Şehri ve Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki iletişim kulelerini de hedef alarak bu bölgelerdeki iletişimin tamamen kesilmesine neden oldu.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

CAN KAYBI SAYISI 13 BİNİ GEÇTİ

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 600'ü çocuk ve 3 bin 550'si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...