Tedbirde kusuru olan, takdire bahane bulur!

A -
A +

Erzincan İliç’teki altın madeninde yaşanan faciayla birlikte, bir kez daha felaketler öncesinde gerekli tedbirleri almakta, denetimleri yapmakta ihmal mi gösteriyoruz soruları gündeme geldi. Aslında bu ve bundan önce yaşanan bir kısım felaketler bizim bu noktalarda ciddi eksiklerimizin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Zira şu son felakette heyelanın büyüklüğü neredeyse faciaya davet çıkarıldığını göstermeye yetiyor. Nitekim toprağın yerleştirilmesinde hata olduğu ve yamaç eğiliminin yüksekliğine bazı uzmanlar dikkat çekiyor.

 

Nihayet heyelanın vuku bulduğu noktalarda son bir iki günde büyük çatlakların oluşmaya başladığı görülmüş, kamyonlarıyla iş yapan bazı müteahhitler, burada çalışılmaz diyerek işçilerini geri çekmiş. Aksi hâlde insan kaybımız daha fazla olabilirdi. Buna rağmen ilgililerce hiçbir tedbir alınmayıp dokuz vatandaşımız maalesef toprak altında kaldı...

 

Şimdi devlete kalan; onlarca savcı ve müfettiş görevlendirip nerede hata yapıldı, kim kusurlu tespitlerini yapmak... Facianın başka sıkıntılara yol açıp açmayacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak. Bu arada orada uzun bir süre çalışmalar duracak, yatırımlar kalacak, beklenen kazanımlar iptal olacak vs. Bunlar da diğer maddi kayıplar olarak hanemize yazılacak. Sebep ya baştan her şeyi usulüne göre yapıp gerekli tedbirleri almamak veya denetimleri tam olarak uygulamamak!

 

Bakınız size en basit tarzda bir hadise anlatayım. Yaklaşık sekiz ay kadar önce idi. ADEMDER’in Yakuplu’daki merkezinin önünde bir kısım dostlarla çay içiyorduk. İki yüz metre ötemizde beş katlı bir binanın kaba inşaatı bitmiş bulunuyordu. Bir arkadaşımız; “korkarım burada yakında bir kaza olacak. Neredeyse işçiler açısından hiçbir tedbir alınmıyor”, dedi. Gerçekten de bir hafta geçmeden orada bir kaza vuku buldu ve bir işçi hayatını kaybetti.

 

Bir anlamda kaza göz göre göre gelmişti. Ölen öldü. Evli miydi, çocukları var mıydı bilemiyoruz. Ama bir yuva tarumar olmuştu. Dahası, çalışma yarıda kalmış, satılan daireler varsa alanlar da mağdur olmuştu. Kısaca mal sahibi de dâhil olmak üzere ilgili hemen herkes büyük bir zarara uğramıştı.

 

Tedbir alınmış olsaydı ne olurdu? Biz onu bilmiyoruz. Ancak biz tedbir almakla yükümlüyüz. Bizim birinci vazifemiz işi usulüne uygun olarak ve bütün kazaları hesap ederek yapmaktı. Onu yapmayınca kaza kaçınılmaz oluyor. Artık sebep aramak o sebebi çözmek işe yaramıyor. Giden geri gelmiyor ve millî servet de heba oluyor.

 

Atalarımız ne güzel ifade etmişlerdir: “Tedbirde kusuru olan, takdire bahane bulur.” Yani yapılan her işte önceden gereken tedbiri almalıdır. Tedbir almakta kusur eden kimseler, bunun sonuçlarını şanssızlıklarına veya kadere yüklerler!.. Oysa hangi konuda olursa olsun beklenmedik bir olayla karşılaştığımızda, suçu başka yerlerde aramak yerine nerede ihmalkâr davrandığımıza bakmamız; aklın, ilmin ve dinin gereğidir...

 

 

 

 

 

Tedbir almak da kaderin icabıdır!

 

 

 

1970’li yıllarda lisede iken her gün Türkiye gazetesi okurdum. Gazetenin baş sayfasında şayet bir trafik kazası haberi varsa yanına şu spot cümleler mutlaka konurdu:

 

“Vatandaş! Kaderde ne ise olur. Kaderde olanlar bir sebeple yaratılır. Trafik kazalarında sebep, dikkatsizliktir. Sebebe yapışmak, dikkat etmek lazımdır. Tedbir almak da kaderin icabıdır.”

 

Eskilerin deyimiyle "efradını câmi ağyarını mâni..." bir ifade! Yani ne eksik ne de fazla, artısı eksisi olmayan bir açıklama idi bu.

 

Kaderde olanlar bir sebeple yaratılır. Trafik kazalarında sebep dikkatsizliktir. Öyleyse sen sebeplere yapışmaya mahkûmsun. Onu yerine getirmemişsen bir anlamda kazaya davetiye çıkarmışsın demektir.

 

Şu ifadeyi her ders kitabının girişine mutlaka yazmak lazım: “Kazalara ve felaketlere sebep dikkatsizliktir!"  

 

Maalesef biz hep kazalardan sonra uyanıyoruz. Aldığımız tedbirler kâğıt üzerinde kalıyor ve uygulamıyoruz ve çok geçmeden de; hafıza-i beşer nisyan ile maluldür düsturunca unutup gidiyoruz. Ta ki yeni bir felakete kadar…

 

Nitekim onlarca kez felaket yaşamadan su yataklarına ev yapmaktan vazgeçmedik. Fay hatlarını büyük depremleri yaşadıktan sonra idrak edebildik. Asrın felaketi dediğimiz 99 depreminden sonra kurtuluş reçetesi olarak gördüğümüz kentsel dönüşümü de kaplumbağa hızı ile yürüttük. Kendi elimizle hayati faaliyetleri durdurduk. Bu defa bin yılın depremi sayılan felaketlere maruz kaldık. Devede kulak dediğimiz oranda bir yol aldığımızı ve kendi yolumuzu kendimizin tıkadığını ancak o zaman fark edebildik. Nice maden kazasını ihmaller sonucu yaşadık.

 

Biz böyle bir millet miydik? Elbette hayır. Tarihimize dönüp baktığımızda en tedbir sahibi millet bizdik...

 

Ordularımızın lojistik tedbirleri öyle alınırdı ki açlık susuzluk vs. gibi orduda görülebilecek bütün sıkıntılar neredeyse yok denecek seviyeye düşerdi.

 

Kaptan-ı derya, padişaha, “Sultanım derya tutuşsa tedbiri alınmıştır” diye ifade verirdi.

 

Zira başarının birinci şartı tedbir olarak görülürdü.

 

“Saldım çayıra Mevlâm kayıra” misali bu zihniyete neden ve nasıl geldik diye düşünsek önümüze en mühim iki gerekçe çıkacaktır.

 

Biri tarihimize ve kültürümüze yabancılaşmak; ikincisi ise dinimizden kopmak. Hatta dinimizi gericilik ve yobazlık diye yaftalamaktır.

 

 

 

 

 

II. Abdülhamid Han ve tedbir

 

 

 

Osmanlı Devleti'nde ülkemize ilk elektrikli arabayı İngiltere’den Sultan II. Abdülhamid Han getirtmişti. 1888 yılında Londra Elçiliği'ne emir veren padişah, ilk elektrikli arabayı sipariş etti. Deniz yoluyla İstanbul'a getirilen ilk aracın deneme sürüşünü de dönemin Maliye Bakanı yaptı. Sultan Abdülhamid Han da bu arabayı bir müddet kullandı.

 

Böylece İstanbul trafiğine araçlar girmeye başladı. İstanbul’a benzinle çalışan otomobili ilk kazandıran ise, Galata rıhtımının açıldığı 1895 yılında Basra eşrafından Züheyrzâde Ahmed Paşa olacaktı.

 

Sultan II. Abdülhamid Han yurt dışından araç getirilmesine karşı değildi. Ancak bunu ciddi oranda zorlaştıracaktı. Bazıları bunu Yıldız Hamidiye Camii’nde kendisine yapılan suikasta bağlamaktadır. Oysa bu husus tamamen tedbirle alakalı idi. Çünkü İstanbul sokakları ve yolları henüz bu tip araçların kullanımına uygun değildi. Klasik at arabalarına alışmış, daha önce böyle bir taşıtla tanışmamış olan halk, önlerine hızla çıkan bu otomobilleri görünce büyük bir şaşkınlık ve korku yaşıyor, bu da sıklıkla kazaların yaşanmasına yol açıyordu. Bu itibarla padişah bu araçların ancak şehir ve kasaba dışında kullanılabileceğini belirtmişti. Padişah, “Bizim insanımız acelecidir, sürati sever. Arabaları ithal etmeden önce yolları hazırlamalıyız, aksi hâlde çok kaza olur” demişti.

 

Öte yandan yedek parçalar olmadığından bozulan arabalar olduğu gibi kalıyordu. Padişah araba ithalini tam olarak serbest bıraksa İstanbul çok geçmeden araba çöplüğüne dönecek millî servet heba olacaktı. Padişah bunun için yolların düzeni ve gelişmesi meselesine özel önem verecekti.

 

Teknoloji alanındaki her türlü gelişmeyi destekleyen Sultan II. Abdülhamid Han, elektrikli arabaları geliştiren şirketleri mükâfatlandırmayı da ihmal etmeyecektir. Padişah, Aralık 1900’de Almanya Aachen’deki bir otomobil fabrikasında çalışan mühendislerden Mösyö Herman Blum’e 5. rütbeden Mecidi Nişanı ile 1 yıl sonra Aix-la-Chapelle Otomobil Fabrikası Müdürü Mösyö Ashof’a 4. rütbeden Osmanlı Nişanı verilmesini emretti. Bu girişimleri padişahın uzak olmayan bir tarihte İstanbul’da bir otomobil fabrikasını düşündüğünü gösteriyordu...

 

Dinimiz açısından da her Müslüman bilir ki, tedbir almak Allahü tealanın emridir. Nisa suresi 71. âyetinde mealen; “Ey iman edenler, tedbirinizi alın” buyurulmaktadır. Şanlı Peygamber efendimiz de; “Akıllı, tedbir alır” buyurdu. Tedbir almamak kibirdendir. Tedbiri almalı, ama istenmeyen bir durum meydana çıkarsa, Allahü tealaya tevekkül etmelidir.

 

 

 

 

 

TEFEKKÜR

 

 

 

Etme tedbîrinde noksân gerçi takdîrindir iş

 

Hüsn-i tedbîr eyle emrinde Hudâ takdîr eder

 

                                                              Lâ Edrî

 

(Etme tedbirinde kusur, gerçi takdirindir iş,

 

Sen işini iyi düşünerek yap, Allah takdir eder.)

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bir okur 17 Şubat 2024 10:43

Allahü teâlâ razı olsun Ahmet hocam , yazınız çok güzeldi.

Betül Keskin 16 Şubat 2024 19:14

"Sultanım, derya tutuşsa tedbiri alınmıştır" diyen Barbaros Hayrettin Paşamız var. Abdülhamid Han'ın araba konusundaki tedbirleri,insanımızı tanıyıp ona göre önceliklerini belirlemesini yazmışsınız. Teşekkür ederiz Ahmet hocam.

Hakkı Keskin16 Şubat 2024 15:00

Tedbir kuldan, takdir Allah'tandır. Çok teşekkür ederiz Ahmet Hocam

Gönül aktaş16 Şubat 2024 09:16

Her işe başlamadan önce besmele i şerif çekip işimizin rast gitmesini yüce Allah'tan diliyorsak yapacağımız işlerde de tebiride almayı imal etmemeye gayret gösteriyoruz bir konuşma yaparken bile insanın önce düşünüp tartıp konuşması gerekiyorsa yaptığımız ve yapacağımız işlerin teminatıdır bence tetbir almak nasılsa Rabbim takdir eder ve yüceltir bizim müslümanlığımızda olan zayıflığımız işleri bu noktalara getiriyor gerçek bir müslüman işini tam manada eksizsiz ve kusursuz yapandır ama sonuç ortada yazınız için çok teşekkür ederim sayın Ahmet hocam