Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Sadece yeşil yakıtlı ilk uçak zorlu uçuşu tamamladı

Düzenleyen: / Kaynak: The Hill
- Güncelleme:
Sadece yeşil yakıtlı ilk uçak zorlu uçuşu tamamladı
Yeşil Yakıt, Sürdürülebilirlik, Haber

Teknoloji Haberleri  / The Hill

Sürdürülebilir yani yeşil yakıtlı ilk transatlantik (Avrupa - Amerika arası giden gemi ya da uçak) uçuş başarıyla gerçekleşti. Yeşil yakıtlı uçak, İngiltere'den ABD'ye uçtu.

Yalnızca sürdürülebilir yakıt kullanan bir Virgin Atlantic uçağı, Londra'dan New York'a uçuşunu Salı günü tamamlayarak tarihe geçti. Böylece, artık transatlantik uçuşlar için çevre dostu ve düşük karbon salınımına yol açan uçak seyahatlerinin mümkün olduğu ortaya kondu.

Havayolu şirketi, yeşil yakıtlı uçuşun, sürdürülebilir havacılık yakıtının (sustainable aviation fuel/SAF) kapasitesini göstermek için "radikal bir iş birliği" olduğunu belirtti.

Virgin Atlantic'e ait uçak, Londra Heathrow'dan kalktı ve New York'un John F. Kennedy Havaalanı'na indi. Salı günkü uçuş Virgin Boeing 787 uçağıyla gerçekleşti ve ilk defa ticari bir uçuş yalnızca SAF kullanılarak yapıldı. 

Şirkete göre, sürdürülebilir yakıtlar fosil türevli jet yakıtının yerine güvenli bir alternatif olabilir ve modern uçaklarla uyumlu olduğu kanıtlandı. 

Sadece yeşil yakıtlı ilk uçak zorlu uçuşu tamamladı

Bununla birlikte, Virgin Atlantic'in açıklamasında, SAF yakıtının atık ürünlerden üretildiği ve karbondioksit emisyonlarından yüzde 70'e kadar tasarruf sağladığı ancak dünya çapında kullanılan jet yakıtının yalnızca yüzde 0,1'ini oluşturduğu belirtildi.

Virgin Atlantic, yeşil yakıt üretimini artırmadaki en büyük zorluğun, politika ve yatırımlardan kaynaklandığını bildirdi. Şirket, havacılık sektörünün 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını azaltma hedefine ulaşmak için "sanayi ve hükümetlerin birlikte daha çok çalışması gerektiğini" vurguladı.

YÜZDE 100 YEŞİL YAKITLI UÇUŞA İZİN VERİLDİ 

Reuters'ın haberine göre, "SAF halihazırda normal yakıt karışımına sahip jet motorlarında kullanılıyor ancak başarılı testlerin ardından Virgin ve ortakları Rolls-Royce, Boeing ve diğer şirketlere, ABD Federal Havacılık İdaresi, Kanada ve Birleşik Krallık tarafından yüzde 100 SAFA yakıtı kullanarak uçma izni verildi."

Bu arada, ilk yeşil yakıtlı transatlantik uçağında kullanılan yakıtın çoğunlukla yemeklik yağ ve atık hayvan yağlarından yapıldığı açıklandı.

Uçuşta bulunan Virgin Atlantic'in kurucusu Richard Branson, "uzun mesafe havacılığın karbondan arındırılması" için yapılan çalışmadan ve ekipten gurur duyduğunu söyledi.

Branson daha önce şirketinin faaliyetlerinin iklim değişikliği üzerindeki etkisini kabul etmiş ve bununla mücadele etmek için adımlar attığını söylemişti. Eylül ayında NBC News'e verdiği röportajda Branson, iklim değişikliğinin gerçekleştiğini ve "hayatın bir gerçeği" olduğunu ifade etti. O konuşmasında Branson, "Dünyanın atmosferine giren karbon miktarı dünyayı ısıtıyor ve kontrol altına almazsak dünyaya çok fazla zarar verecek" dedi.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: The Hill
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...