Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

2023 YKS AYT CEVAP ANAHTARI! AYT soru ve cevapları açıklandı mı? AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?

Düzenleyen: /
- Güncelleme:
2023 YKS AYT CEVAP ANAHTARI! AYT soru ve cevapları açıklandı mı? AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?
Ayt Cevap Anahtarı 2023, 2023 Yks, Üniversite Sınavı, Haber

Üniversite Tercih Rehberi Haberleri

“2023 YKS AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı mı?” sorusu gündemin en sıcak konularından biri olmaya devam ediyor. En iyi üniversitelere girmek için ter döken adaylar, 18 Haziran Pazar günü YKS’nin ikinci oturumu olan AYT’ye girdi. Peki, 2023 YKS AYT soru ve cevapları açıklandı mı? ÖSYM AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak? İşte konuya dair tüm detaylar…

2023 YKS sınavlarının ikinci oturumu olan ve öğrencilerin alan yeterliliklerinin test edildiği AYT’nin cevap anahtarının bugün açıklanıp açıklanmayacağı merak konusu oldu. Bu sene üniversiteye girmek için çalışan adaylar sınavlara 17-18 Haziran arasında giriyor. Bu sabah saatlerinde başlayan AYT sınavının sona ermesiyle birlikte, öğrenciler yaptıkları ve yapamadıkları soruların cevaplarını öğrenmek için soru kitapçığı ve cevap anahtarını araştırmaya başladı.

 Sınava giren adaylar kaç net yapabildiklerini görebilmek için TYT, AYT, YDT soru kitapçığı ve cevap anahtarının yayınlanmasını bekliyor. Peki, 2023 YKS AYT SORU VE CEVAPLARI açıklandı mı? ÖSYM AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak? İşte konuya dair tüm detaylar…

2023 YKS AYT CEVAP ANAHTARI! AYT soru ve cevapları açıklandı mı? AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?

2023 AYT SORULARI VE CEVAPLARI AÇIKLANDI MI?

ÖSYM tarafından 18 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen YKS'nin ikinci oturumu olan AYT soru ve cevaplar henüz yayınlanmadı. Sınava giren öğrenciler soruların cevaplarını öğrenmek için heyecan içinde bekliyor. 18 Haziran Pazar günü saat 15:45’te yapılacak olan üçüncü oturum YDT’nin ardından akşam saatlerinde TYT, AYT ve YDT soru kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının yayınlanacağı düşünülüyor.

Soruların tamamı sadece sınava katılan adayların erişimine açık olacak, sınava katılmayanlar soruların sadece yüzde 10'unu görebilecek. Sorular ve cevaplar ÖSYM'nin resmi internet sitesinden yayınlanacak.

2023 TYT, AYT ve YDT soruları ve cevapları yayınlandığında haberimizin detayından öğrenebilirsiniz…

2023 AYT SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

2023 YKS AYT CEVAP ANAHTARI! AYT soru ve cevapları açıklandı mı? AYT soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?

YKS TYT, AYT VE YDT OTURUMLARI KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR?

YKS sınavı üç ayrı oturumla gerçekleştiriliyor ve toplamsa 2 gün sürüyor. ÖSYM takvimine göre YSK oturumlarının günü ve saati şu şekilde:

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 17 Haziran 2023 (Cumartesi), 10.15, 165 dakika.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): 18 Haziran 2023 (Pazar), 10.15, 180 dakika.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): 18 Haziran 2023 (Pazar), 15.45, 120 dakika.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre; 17 Haziran'da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 18 Haziran'da ise sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak.

YDT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2023?

18 Haziran 2023 Pazar günü saat 15:45’te düzenlenecek olan YDT sınavının sonuçları, 20 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak. Aynı gün TYT ve AYT sonuçları da açıklanacak. Adaylar YKS sonuçlarının tamamına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr web adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

AYT SATYISAL, SÖZEL, EŞİT AĞIRLIK İPTAL EDİLEN SORU OLDU MU?

İkinci oturumdaki Alan Yeterlilik Testinde adaylara, sayısal alanda Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ve Geometri, sözel alanda Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, eşit ağırlıkta ise Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Matematik ve Geometri'den 80 soru soruldu. Soruları cevaplamak için ter döken adaylar, iptal edilen soru olup olmayacağını merakla bekliyor. Ancak ÖSYM'den soruların iptaline ilişkin bir bilgilendirmede bulunmadı.

SORU İPTAL EDİLİRSE PUAN NASIL HESAPLANIR?

MADDE 66- 6114 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin; Maddenin yasalaşması halinde, iptaline karar verilen soruların herkes için doğru kabul edilmesi uygulaması terk edilecek, iptal edilen sorular değerlendirme dışında bırakılarak, geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenecektir.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.