2023 YKS SORULARI! TYT KİMYA "sönmüş kireç" formülü nedir? YKS "sönmüş kireç" formülü sorusunun cevabı...

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Berfin Bitirim
2023 YKS SORULARI! TYT KİMYA "sönmüş kireç" formülü nedir? YKS "sönmüş kireç" formülü sorusunun cevabı...
Sönmüş Kireç, 2023 Tyt, 2023 Yks

2023 YKS sınavının ilk oturumu olan TYT 17 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi. Sınavın ardından öğrenciler TYT Kimya testinde sorulan “sönmüş kireç” formülünü araştırmaya başladı. Peki TYT Kimya’da sorulan “sönmüş kireç” formülü nedir? YKS sönmüş kireç nedir? İşte sönmüş kirece ilişkin tüm detaylar…

En iyi üniversitelere girmek için çalışan öğrenciler bugün yapılan 2023 YKS sınavının ilk oturumu olan TYT sınavında ter döktü. Öğrenciler, 2023 YKS sınavından çıktıkları an akıllarında kalan soruların cevaplarını öğrenmek için iletişime geçti ve internet tarayıcılarını kullandı. 3 milyondan fazla adayın katıldığı TYT Kimya testinde sorulan “sönmüş kireç” formülü en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Peki TYT Kimya’da sorulan “sönmüş kireç” formülü nedir? YKS sönmüş kireç nedir? İşte sönmüş kirece ilişkin tüm detaylar…

YKS SÖNMÜŞ KİREÇ SORUSU FORMÜLÜ NEDİR?

Sönmüş kirecin förmülü : Ca(OH)₂ 'dur.

Kimyasal tepkimelerde yeni oluşan madde tepkimeye giren maddelerden elde edilir. Bu tepkimeye giren ürünlerin birbiriyle reaksiyona girmesi sonucunda sönmüş kireç elde edilir. Yukarıdaki sönmüş kireç formülüne bakıldığı üzere ürünler kısmında bulunan kalsiyum, hidrojen ve oksijen reaksiyona girmiştir. Sönmüş kireç formülünün çıkanlar kısmında da yine kalsiyum, hidrojen ve oksijen bulunur. Fakat bunların birbiri ile etkileşime girmesi sonucunda çıkan ürün giren ürünlerden farklıdır.

2023 YKS SORULARI! TYT KİMYA "sönmüş kireç" formülü nedir? YKS "sönmüş kireç" formülü sorusunun cevabı...

2023 AYT VE YDT SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan 2023 sınav takviminde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihleri, saatleri ve sınavların süresi belli oldu.

Yayımlanan takvime göre 2023 YKS, üç oturum şeklinde 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

  • 1.Oturum: TYT (17 Haziran Cumartesi), 120 soru 165 dakika,
  • 2.Oturum: AYT (18 Haziran Pazar), 160 soru 180 dakika,
  • 3.Oturum: YDT (18 Haziran Pazar), 80 soru 120 dakika.

2023 TYT – AYT DERSLERİNİN KATSAYILARI KAÇTIR?

TYT DERS KATSAYILARI:

Matematik: 3.3 Puan

Türkçe: 3.3 Puan

Fen: 3.4 Puan

Sosyal: 3.4 Puan

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...