BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi

 
11 Mart’tan bu yana koronavirüsle mücadele ediyoruz. Bütün dünya gibi biz de virüsü minimize etmek için çabalıyoruz. Türkiye bu süreci en iyi götüren ülkelerden biri oldu. 
Cumhurbaşkanımızın İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin Covid-19 sürecinde neler yaptığıyla ilgili Washington Times’a bir makale yazdı. “Türkiye’nin stratejisi Covid-19 salgınının seyrini değiştirdi" başlıklı makalede, dünyanın koronavirüse en çok kurban veren ülkesi ABD’ye Türkiye’nin başarı sırlarını yazdı Altun. 
Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sağlık sektörüne ciddi yatırımlar yaptığını ve tüm vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağladığını belirten Altun, “bu yatırımların karşılığını son süreçte gördük” ifadelerini kullandı...
Makalede dikkat çeken ayrıntılardan biri; Türkiye’nin salgınla mücadelede Suriyeli sığınmacılardan yabancı ülkelere kadar uzanan geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine tıbbi malzeme yardımında bulunmasıydı. 3,5 milyon Suriyeli de bu süreçte hiç mağdur edilmedi... 
Türkiye’de sağlık hizmetleri ücretsiz. Korona testleri de öyle. Dünyada sağlık sigortası olmayanların ne hâllere düştüklerini her gün görüyoruz. Fahrettin Altun’un yazdığına göre test sayısında ilk beşe girmiş durumdayız. Bu, gerçekten Türkiye’nin Covid-19’u ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi. 
Makalede durulan bir diğer konu, koronavirüs salgınıyla kolektif mücadelenin önemi. Bu itibarla Türkiye, aralarında İtalya, İspanya, İran, Kosova, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya’nın da olduğu birçok ülkeye yardımda bulundu. Bunlar Türkiye’nin geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli. 
Tüm dünyaya bakınca ülkemiz bu süreci başarıyla götürüyor. Sağlık alanında ne kadar önemli işler yaptığımız bir kez daha görüldü. Yakın zamanda açılan hastanelerden bahsetmiyorum bile. Altun’un dediği gibi Türkiye köprü ülke ve Avrupa ve Asya kıtaları arasında geçiş noktası. Virüs nedeniyle ciddi kaygı duyulan İran ile komşu. Her şeye rağmen salgınla mücadelede başarılıyız ve örnek ülkeyiz.
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613689 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/613689.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT