BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yo yo, bitti bu iş…

Haftalardır patinaj yapan Başakşehir’in yarışı sürdüremeyeceği belli olmuştu, geriye tek ciddi rakip kalmıştı, o da yer ile yeksan oldu.

¥ Teknik adamlar antrenmanlarda, toplantılarda günlerce bu maçın taktiğini anlatadursun, iki basit taç “vakası” derbiyi aldı götürdü. Her iki taçta da ağır kalan Beşiktaşlı oyuncular ve işi bitiren Fernando…
¥ Şenol Güneş’in, rakibine göre daha zengin yedek kulübesine rağmen, şaşırtıcı şekilde Necip’e forma vermesi bence dengeleri değiştirdi.
¥ Keşke bir kamera doksan dakika sadece Necip’i çekip Şenol Güneş’in masasına koysa… Faul yapmaktan başka ne gibi bir faydası oldu Necip’in hocam?
¥ Testi kırılınca yol gösteren çok olur; Beşiktaş’ta sonradan oyuna giren isimlere bakar mısın; Adriano, Quaresma, Kagawa… Sezonun en önemli ve en zor maçında, Galatasaray deplasmanında, 50 bin 800 “deli” taraftar önünde bu dünya çapında isimlerle mi yoksa Dorukhanlarla, Neciplerle mi oynamak gerekir, bilemedim.
¥ İlk yarı biterken üç Beşiktaş defans oyuncusunun sarı kart görmüş olması da maç boyu savunmanın saçmalamasına sebep oldu.
¥ İkinci yarı başında Şenol Hoca’nın dokunuşları oyuna biraz denge getirdi. Ljajic’i çizgiden içeri alması topu Beşiktaş’ta tuttu. Ama Quaresma oyuna girerken siyah-beyazlı oyuncular gafil avlandı; G.Saray tacı hızlı kullandı, defansın arkasında topla buluşan ilk golün hazırlayıcısı Fernando, Karius’u avladı.
¥ Galatasaraylı oyuncular taktik disipline daha sadıktı; sabırlı ve kontrollü oyunlarının semeresini gördüler. Gerçi tıka basa dolu ve coşkulu böylesine müthiş seyirci önünde hangi futbolcu canını dişine takmaz ki?
¥ Bir kişiyi ayırmak lazım bu takım disiplininden… Mbaye Diagne… Kendini yere atsın, elle oynasın, rakibe kart göstertmeye çalışsın, ofsaytta kalıp kendi takımını ağlara giden golünü iptal ettirsin. Anlaşılan o ki, Galatasaray’ın karar vericileri sırf adamın gol krallığındaki ismine bakmışlar, karakter analizi yapmamışlar onu transfer ederken... Bu “street child” çok baş ağrıtır çok…

MAÇIN ADAMI: Fernando

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607838 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/sadik-soztutan/607838.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT