BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Evlilik Üzerine -2-

Yetenekli Kalemler
Facebook
 
Hayır, kanunlarımızın izin verdiği büluğ yaşından başlamak üzere evlenmenin yaşı yoktur. Kişi kendi olgunluk seviyesine ve doğru insanla karşılaşma vaktine göre buna kendisi de karar verebilir, çevresinde güvendiği inandığı aile büyüğüne, akil bir kimseye vb. danışarak da kadar verebilir. Bizim geleneğimizde kültürümüzde evlilik nasip kısmet işidir.
Çevredekilerin onla tanış, bunla konuş, otur bir çay iç baskılarına, zorlamalarına, tavsiyelerine çok da kulak asmamak gerekir. Evleneceğiniz insana siz karar vereceksiniz başkaları değil, lütfen aldanıp aceleci davranmayın. Bir de duygularınızın yanında akıl ve mantığınızın önemini asla unutmayın. Kendi çevresinden kendi sosyal çevresinden kendi inanç ve kültürüne uygun kimselerle yapılan evlilikler ileride kültür çatışmalarına vb. dönüşmez.
Evlenelim evlenmesine de hadi! Gel gelelim kimdir bu doğru insan, onu nasıl bileceğiz? Doğru insanı bulmak evvelâ doğru insan olmaktan geçer. Ne yapalım o zaman? Önce kendimize bir çekidüzen verelim. Hayatımızda nasıl bir insan istiyorsak ona göre bir hayat sürelim.
Öte yandan çağımızın evliliklerinin bazen ölçüsü ev, araba, yakışıklılık, güzellik, mal, mülk, gösteriş, lüks, şatafat olabilmektedir. Ancak bunların saadet getirdiği pek de görülmemiştir... Evliliğin uzun soluklu olabilmesi için her ikisinin de dilinin dininin, inancının, kültürünün vb. birbirine uygun olması çok önemlidir... Karşılıklı anlayış, empati, sevgi ve saygı gerekir. Bunlar olmadığı zaman duygularınıza kapılıp aşkından öldüğünüz tiplerle her şeyi dört dörtlük alıp evlenilse bile bazen 3 ay bile sürmeyen üzüntülerle sonlanabilir evlilik… Neden biliyor musun peki? Bu evlilikler genelde karşılıklı beklentileri karşılamaz da ondan.
''Sevgililik'' sürecinde yaşaman gereken her şeyi yaşarken hayatı birbirine karşı rol model olarak sürdüren çiftler evlendikten kısa bir süre sonra kendi özge hâllerine dönmek zorundadır.
İşte buna ''cicim ayları'' denilmektedir. Sonra herkes olduğu hâle dönünce uyumsuzluklar da baş göstermekte ve karşılıklı anlayış da sağlanamazsa sonu hüsran olabilmektedir... İyi düşünmek lazım kardeşlerim. Doğru karar vermek lazım. Allah'tan hep hayırlısını istemek lazım…
                   Kübra Can
 
 
ŞİİR
 
                Babama
 
Canım babam! Ben seni dağ bilirim
Bir çınarsın gölgende dincelirim.
Mutluluksun. Seninle şenlenirim
Kutlu olsun senin “Babalar Günü'n”
 
Dilerim ki, sen hep mutlu olasın
Yaşlansan da ruhen genç kalasın
Nice mutlu seneler kutlayasın
Kutlu olsun senin “Babalar Günü'n''
 
Dönüp bu dünyaya bir kez baksana
Bak ne kadar değerlisin, insana
Kurban olam seni veren Allaha,
Kutlu olsun senin “Babalar Günü'n”
 
Sen benim yüreğim, sen benim canım.
Sensiz var olamaz benim bir anım
Güzel babam nur yüzüne kurbanım
Kutlu olsun senin “Babalar Günü'n”
 
Mütaliboğlu bir gün yaşlanacak
Yine sana ihtiyacı olacak
Baba deyip kucağına koşacak
Kutlu olsun senin “Babalar Günü'n”
 
                    Elvin Mütaliboğlu
 
 
 
TARİHî MEKÂNLAR
 
DAMLATAŞ MAĞARASI: Antalya ili, Alanya ilçe merkezine bir km uzaklıkta yer alan karstik mağara. Milyonlarca sene önce meydana geldiği tahmin edilen mağaranın kireçtaşı ve mermer duvarlarındaki çatlaklar, deniz dalgalarıyla yüzey sularının aşındırması neticesinde olmuştur.
Mağaranın içi sarkıt ve dikitlerle kaplıdır. Deniz kıyısında olan mağara 1948’de bulunmuştur. Tavan yüksekliği 15 metredir. Yaklaşık 200 metrekarelik bir alanı kaplar. Havasında karbondioksit, yüksek oranda nem ve radyoaktivite bulunmaktadır.
Turistik önemi fazla olan mağara, havasının astım ve benzeri hastalıklara iyi geldiği inancıyla ziyaret edilir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614148 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/614148.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT