CANLI ANLATIM

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Hizbullah'ın İsrail'in konvoyunu vurması sonrası gece saatlerinde İsrail'den misilleme geldi. İsrail jetleri bir kasabayı vurdu. Hizbullah'ın önemli komutanlarından Talip Abdullah, hayatını kaybetti. Bunun üzerine Hizbullah, İsrail'in kuzeyine füze saldırısı başlattı. İşte savaş hattında yaşananlar...

Canlı Anlatım Özeti
 • MİSİLLEME SALDIRILARI YANGINA NEDEN OLDU
 • HİZBULLAH KOMUTANI İÇİN CENAZE TÖRENİ
 • BLINKEN: HAMAS ATEŞKES TEKLİFİNDE DEĞİŞİKLİK İSTEDİ
 • GAZZE'DE CAN KAYBI ARTIYOR
 • HAMAS GARANTİ İSTEDİ
 • HİZBULLAH'TAN 'SÖZ': SALDIRILAR ARTACAK
 • HİZBULLAH'IN YENİ HEDEFİ LİMAN KENTİ Mİ?
 • ÜÇÜNCÜ MİSİLLEME
 • İSRAİL'DEN ŞABURA KAMPI'NA YOĞUN HAVA SALDIRISI
 • İKİNCİ MİSİLLEME: 70 FÜZELİK SALDIRI
 • HİZBULLAH EN BÜYÜK SALDIRISINI DÜZENLEDİ
 • BM: İSRAİL TÜM SAVAŞ SUÇLARINI İŞLİYOR
 • HİZBULLAH, İSRAİL'İN KUZEYİNE FÜZE SALDIRISI BAŞLATTI
 • BLINKEN BUGÜN KATAR'DA TEMASLARDA BULUNACAK
 • İSRAİL'DEN MİSİLLEME: HİZBULLAH KOMUTANLARINDAN ABDULLAH ÖLDÜRÜLDÜ
 • İSRAİL, REFAH'TA BİR EVİ VURDU: 1'İ ÇOCUK 8 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ
 • BM, İSRAİL'İ 'KARA LİSTE'YE ALDI

12.06.2024 16:55

MİSİLLEME SALDIRILARI YANGINA NEDEN OLDU

Hizbullah'ın saha komutanı Talip Sami Abdullah'ın İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Cuvaya beldesine düzenlediği hava saldırısında öldürülmesi sonrası 3 misilleme saldırısı düzenlendi.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 1. Resim

Bu saldırıların düzenlendiği Ayn Zeitim ve Yukarı Celile bölgesinde saldırılar nedeniyle yangın çıktı.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 2. Resim


12.06.2024 16:40

HİZBULLAH KOMUTANI İÇİN CENAZE TÖRENİ

İsrail ordusunun hava saldırısında öldürülen Hizbullah'ın saha komutanlarından olan Talip Sami Abdullah için başkent Beyrut'ta cenaze töreni düzenlendi.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 1. Resim

Beyrut'un Dahiye bölgesinde düzenlenen törene Hizbullah Hareketi Yürütme Konseyi Başkanı Haşim Safiyuddin, Abdullah'ın yakınları ve Hizbullah sempatizanları katıldı.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 2. Resim


12.06.2024 16:15

🔴 BLINKEN: HAMAS ATEŞKES TEKLİFİNDE DEĞİŞİKLİK İSTEDİ

İsrail-Gazze hattındaki savaşın son bulması için 8. kez Orta Doğu'ya ateşkes turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, kilit arabulucu Katar'daki temaslarından sonra açıklamalarda bulundu.

Blinken, Hamas'ın ateşkes teklifinde birkaç değişiklik istediğini açıkladı. Blinken, "Artık pazarlığa son vermenin zamanı" geldi diyerek ateşkes çağrısı yaptı.


12.06.2024 16:00

GAZZE'DE CAN KAYBI ARTIYOR

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne son 24 saatte düzenlediği 3 saldırıda 38 kişinin hayatını kaybettiği, 100 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, 7 Ekim'den bu yana düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 202’ye, yaralı sayısının ise 84 bin 932'ye yükseldiği kaydedildi.


12.06.2024 15:55

HAMAS GARANTİ İSTEDİ

Mısırlı güvenlik kaynakları ABD'nin önerdiği ateşkesi kabul etmek için İsrail kanadının yazılı bir anlaşma imzalamasını istiyor. Mısırlı kaynaklar ve görüşmeler hakkında bilgisi olan üçüncü bir kaynak, Hamas'ın mevcut teklifin, altı haftalık ateşkes ve bazı rehinelerin serbest bırakılmasını içeren ABD'nin planının ilk aşamasını kabul ettiğini ifade ediyor. Özetle Hamas, İsrail'in anlaşmaya kesin olarak kabul etmesine dair bir garanti bekliyor.


12.06.2024 15:25

🔴 HİZBULLAH'TAN 'SÖZ': SALDIRILAR ARTACAK

Üst düzey bir Hizbullah yetkilisi, İsrail'e yönelik saldırıların artacağına dair 'söz verdi.' Salı günü İsrail saldırısında öldürülen komutan TalipAbdullah'ın cenazesinde konuşan Hizbullah yetkilisi Haşim Seyfettin, "Saldırılarımızın yoğunluğunu, gücünü, niceliğini ve niteliğini artıracağız" dedi.


12.06.2024 14:30

HİZBULLAH'IN YENİ HEDEFİ LİMAN KENTİ Mİ?

Hizbullah'a yakın bazı Telegram hesapları ise, Doğu Akdeniz kıyısındaki İsrail liman kenti Hayfa'nın hedef alınacağını belirten paylaşımlar yaptı. Liman şehri Hayfa ile Lübnan sınırı arasında kuş uçuşu 35 kilometre uzaklık bulunuyor.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 1. Resim


12.06.2024 13:45

🔴 ÜÇÜNCÜ MİSİLLEME

Öğleye doğru İsrail-Lübnan sınırında sirenler yeniden çaldı. Yerel basın, Avivim, Baram, Rehaniye ve birçok noktada hava saldırı sirenlerinin duyulduğunu bildirdi.

Üçüncü misillemede Hizbullah 10 roket ateşledi, böylece sabahtan bu yana İsrail'e gönderilen füzelerin sayısı 170'i buldu. 

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 2. Resim

Hizbullah'ın televizyonu El Menar ve diğer yayın organları, ikinci misillemede hedef alınan Meron hava üssüne birçok füzenin düştüğü görüntüleri yayınladı.

Meron'daki hava üssünde çıkan yangının devam ettiğini bildiren El Menar, gözetleme sistemlerinde ciddi bir hasar meydana geldiğini aktardı.


12.06.2024 13:00

İSRAİL'DEN ŞABURA KAMPI'NA YOĞUN HAVA SALDIRISI

İsrail ordusu, Refah kentinin merkezinde bulunan Şabura Kampı'nı yoğun hava saldırıları ve topçu atışlarıyla hedef aldı, kampta çok sayıda evin bulunduğu bir bölgeyi bombaladı.

Çoğu sakininin terk etmek zorunda kaldığı kampta İsrail ordusunun hedef aldığı yerlerden yoğun dumanlar yükseliyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusuna ait araçlar Philadelphia Koridoru'ndan Refah kentinin merkezine doğru gelerek Şabura Kampı'nı neredeyse kuşatma altına aldı.

Kampta, İsrail askerleri ile Filistinli direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.


12.06.2024 11:15

🔴 İKİNCİ MİSİLLEME: 70 FÜZELİK SALDIRI

İlk misillemeden sonra ikinci misilleme de gerçekleşti. Bu kez 70 füze Meron Dağı ve çevresine yağdı. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, İsrail hava savunma sistemlerinin Hizbullah roketlerinin bazılarını düşürdüğü görüldü.

Hizbullah, ikinci misillemede İsrail ordusuna ait Meron hava trafik kontrol üssünün ve Amiad kampının hedef alındığını duyurdu. İki nokta da Lübnan sınırına yaklaşık 20 kilometre mesafede. İsrail ordusu ise, Yarun'daki Hizbullah roket fırlatma rampasını hava saldırısıyla vurduğunu açıkladı.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 1. Resim

 


12.06.2024 10:35

HİZBULLAH EN BÜYÜK SALDIRISINI DÜZENLEDİ

İsrail’e misillemede bulunan Hizbullah, 7 Ekim sonrası İsrail’in kuzeyine en büyük füze saldırılarından birini gerçekleştirdi.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 1. Resim


12.06.2024 10:30

BM: İSRAİL TÜM SAVAŞ SUÇLARINI İŞLİYOR

BM Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, İsrail'i Gazze'de Filistinlileri toplu imha dahil savaş suçları işlemekle suçladı.


12.06.2024 09:30

🔴 HİZBULLAH, İSRAİL'İN KUZEYİNE FÜZE SALDIRISI BAŞLATTI

İsrail ordusu radyosunun geçtiği habere göre Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzey bölgelerine yönelik yoğun bir füze saldırısının meydana geldiği ifade edildi.

Haberde, Safed, Taberiya kenti ile sınır hattındaki Yukarı Celil bölgesindeki birçok yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı kaydedildi.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 1. Resim

Times of Israel gazetesinin haberinde sınır hattındaki en az 52 yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı aktarıldı.

Lübnan'daki bazı yerel medyada ise Hizbullah'ın en az bir seferde 90 füze ateşlediği belirtildi.

Hizbullah'tan ve İsrail ordusundan ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Söz konusu füze saldırıları, İsrail’in Lübnan'ın güneyine yönelik düzenlediği hava saldırısında Hizbullah’ın saha komutanı Talip Abdullah’ın öldürülmesinden sonra geldi.


12.06.2024 08:30

BLINKEN BUGÜN KATAR'DA TEMASLARDA BULUNACAK

8. kez Orta Doğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün kilit arabulucu Katar'da temaslarda bulunacak.

Hamas'ı ateşkes önerisini kabul etmeye zorlamak için 4ülkeyi kapsayan bir Orta Doğu turuna çıkan Blinken, Hamas'a mesajlar ileten Katar'ın üst düzey liderleriyle görüşecek.


12.06.2024 08:00

🔴 İSRAİL'DEN MİSİLLEME: HİZBULLAH KOMUTANLARINDAN ABDULLAH ÖLDÜRÜLDÜ

Hizbullah üyelerinin ateşlediği Burkan füzesi, gökyüzündeki Hermes 900 silahlı insansız hava aracını vurmuştu. İsrail drone'u alev alev yanarak düşmüş ve görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

İsrail ordusunun misillemesi ise gece saatlerinde gelmişti. Savaşın başlangıcından bu yana en derin saldırı, Lübnan'ın kuzeydoğusunda yer alan Hermel'de gerçekleşmiş olmuştu. Gece art arda patlamalar yaşanmıştı. 

Lübnan medyası, Hermel yakınlarında Hizbullah'a ait bir konvoyun vurulduğunu ve en az üç Hizbullah üyesinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. 

'İSRAİL TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN EN ÖNEMLİ HİZBULLAH KOMUTANI'

Hizbullah'ın İsrail'e saldırısının ardından gece saatlerinde bir misilleme daha geldi. İsrail ordusu,  sınırın kuzeyindeki Cuvaya kasabasında Hizbullah'ın komutanlarından Talip Abdullah'ın evini hedef alarak yerle bir etti.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 2. Resim

Gerçek adı Sami Abdullah olan komutanın yanı sıra üç Hizbullah üyesi daha saldırıda hayatını kaybetti. Bu isimler: Muhammed Hüseyin Sabra, Ali Selim Sufan ve Hüseyin Kasım Hamid.

Hizbullah da ölümleri doğruladı. Hizbullah, Talip Abdullah'tan 'komutan' olarak söz etti. 8 Ekim'de başlayan sınır çatışmasında 300'den fazla üyesini kaybeden Hizbullah, bugüne kadar 'komutan' ifadesini yalnızca bir kez kullanmıştı.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 3. Resim

Uluslararası haber ajansı AFP'ye bilgi veren Lübnanlı bir askeri kaynak, Talip Abdullah'ın 8 Ekim'den beri İsrail tarafından öldürülen en önemli Hizbullah komutanı olduğunu söyledi.

Lübnan'ın güneyindeki Adşit köyünde 1969 yılında doğan Talip Abdullah, İsrail sınırındaki Hizbullah milislerini komuta ediyordu.


12.06.2024 07:30

İSRAİL, REFAH'TA BİR EVİ VURDU: 1'İ ÇOCUK 8 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre sağlık yetkilileri, İsrail'in, Refah şehrinin kuzeyindeki En-Nasr Mahallesi'nde bir evi hedef aldığını belirtti. Yetkililer, saldırıda bir çocuğun öldüğünü, birkaç kişinin de yaralandığını ifade etti.

Öte yandan habere göre, İsrail savaş uçaklarının Gazze kentinin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde bir eve düzenlediği hava saldırısında 8 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.


12.06.2024 07:00

🔴 BM, İSRAİL'İ 'KARA LİSTE'YE ALDI

Anadolu Ajansı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in 2023 yılı verilerini içeren ve henüz kamuya açıklanmayan "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Raporu"na ulaştı.

Birleşmiş Milletler, İsrail ordusu ve güvenlik güçlerini, çatışma bölgelerinde çocuklara zarar verenler "kara listesine" aldı.

Raporda, 2023'te çatışmalarda çocuklara yönelik şiddettin korkunç boyutlara ulaştığı belirtilerek, "2023'te çatışmalarda çocuklara yönelik ağır ihlaller yüzde 21 artış gösterdi" denildi.

Çocukların ölüm ve yaralanmasına yol açan olayların bir önceki yıla göre yüzde 35 artış gösterdiği vurgulanan raporda, "2023 yılında çocuklara yönelik 32 bin 990 ağır ihlal kayda geçti" ifadesine yer verildi.

Raporda, kayıtlara göre 2023 yılında 5 bin 301 çocuğun öldürüldüğü, 6 bin 348 çocuğun yaralandığı, 8 bin 655 çocuğun silahlı grupların kadrolarına alındığı, 5 bin 205 çocuğun insani yardıma erişiminin engellendiği, silahlı gruplarla bağlantı nedeniyle 2 bin 491 çocuğun tutuklandığı ve 4 bin 356 çocuğun kaçırıldığı bilgisi verildi.

Sınır hattında sirenler çalıyor! Hizbullah komutanı öldürüldü, misilleme gecikmedi - 4. Resim

Gazze'deki son gelişmeler uyarınca İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında çocuklara karşı ağır ihlallerin yüzde 155 arttığı kaydedilen raporda, bu çerçevede 8 bin 9 ağır ihlal vakasının kayda geçtiği aktarıldı. Bu ihlaller 4 bin 360 çocuğa yönelik gerçekleşirken, bunların 113'ünün İsrailli, 4 bin 247'sinin ise Filistinli çocuklar olduğuna dikkati çekildi.

Gazze, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki 4 bin 247 Filistinli çocuğa yönelik 7 bin 837 ihlal gerçekleştiği aktarılan rapora göre, ihlaller, İsrail ordusu ve İsrailli yerleşimciler tarafından yapıldı.

Raporda, İsrail ordusu ve güvenlik güçlerinin, ihlallerin 5 bin 698'ine sebep olduğunun altı çizildi.

İsrail'in 906 Filistinli çocuğu gözaltına aldığı aktarıldı.

Rapora göre, İsrail ordusu Gazze, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te çocukların insani yardıma erişimini engelledi.

Raporda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in değerlendirmelerine de yer verildi.

Buna göre, Guterres, "İsrail ordusu ve güvenlik güçlerinin Gazze, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te öldürdüğü ve yaraladığı çocuk sayısı karşısında dehşete düşmüş durumdayım. İsrail ordusunun askeri operasyonunun Gazze'de yol açtığı ölüm ve yıkım daha önce hiç görülmemiş düzeyde" ifadelerini kullandı.


Yer: Gazze

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...