2023-20224 ÜNİVERSİTE KAYIT DÖNEMİ: Üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kaydı nasıl, nereden yapılır?

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Demet İlce
2023-20224 ÜNİVERSİTE KAYIT DÖNEMİ: Üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kaydı nasıl, nereden yapılır?
Üniversite Kaydı, Yks, Sınav

Üniversite kayıtları için araştırmalar başladı. Milyonlarca üniversite adayının katıldığı 2023 YKS sınavı sona erdi. Sınava giren yaklaşık 3 buçuk milyon aday, sınav sonuçlarının açıklanacağı 20 Temmuz tarihini beklemeye başladı. TYT, AYT, YDT alanlarında yapılan üniversite sınavından kaç puan aldıklarını ve başarı sıralamasını öğrenecek olan adaylar, YKS tercihleri için şimdiden araştırmalarına başladı. Bu kapsamda Türkiye’nin en iyi 4 yıllık ve 2 yıllık okulları ile üniversitelerin taban puanları araştırma konusu oldu. Tercih işlemlerinin ardından ise öğrenciler hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrenecekler. 2023 YKS tercih sonuçları açıklandıktan sonra ise 2023-2024 üniversite kayıt dönemi başlayacak. Peki, üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kaydı nasıl, nereden yapılır? İşte detaylar…

2023-2024 üniversite kayıt dönemi, YKS sınavına giren milyonlarca aday tarafından araştırma konusu oldu. Bilindiği üzere 17-18 Haziran tarihlerinde TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumda üniversite sınavı düzenlendi. 20 Temmuz’da ise adaylar, YKS sınav sonucunu öğrenecek ve üniversite tercihlerini beklemeye başlayacak. Yaz dönemine denk gelen üniversite kayıtları için de şimdiden araştırmalar başladı. Adaylar tercih sonuçlarının açıklanmasıyla kazandıkları üniversiteyi öğrenecek ve o okula kayıtlarını yaptıracak. Peki, üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kaydı nasıl, nereden yapılır? İşte detaylı bilgi…

üniversite kayıt dönemi

2023-2024 ÜNİVERSİTE KAYIT DÖNEMİ NE ZAMAN?

Geçtiğimiz yıl üniversite kayıtları 22-28 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşmişti. Elektronik ortamda kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılmıştı. 2023-2024 üniversite kayıt döneminin yine bu yıl ağustos ayı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Fakat üniversite kayıt tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bunun öncesinde gözler 20 Temmuz’da açıklanacak olan YKS sonuçlarına ve üniversite tercih dönemine çevrildi. ÖSYM tarafından açıklanacak olan üniversite sınav sonuçlarının ardından adaylar YKS tercihlerini yapmak için bekleyecek. Ardından YKS tercih sonuçları için bekleyiş başlayacak. Son olarak da üniversite kayıtları gerçekleşecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

2023-2024 eğitim öğretim dönemi üniversite kayıt tarihleri henüz belli değil. Fakat 2022-2023 eğitim öğretim dönemi üniversite kayıtları 22-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleşmişti. 2022 YKS sınavı 18-19 Haziran tarihlerinde düzenlenmiş olup, sınav sonuçları 18 Temmuz itibariyle açıklanmış ve tercih dönemi ise 27 Temmuz’da başlamıştı. Tercih sonuçları da 15 Ağustos da belli olmuştu.

ÜNİVERSİTE KAYDI NASIL, NEREDEN YAPILIR?

Hangi üniversiteyi kazandıysanız o üniversitenin belirttiği süre içerisinde kaydınızı tamamlamanız gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adayların ise kazandığı üniversite tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapması gerekiyor.

Yerleştiğiniz yükseköğretim kurumundan olduğu gibi isteğe bağlı olarak kaydınızı e-kayıt olarak e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden e-devlet şifrenizi girerek okul kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

2023-20224 ÜNİVERSİTE KAYIT DÖNEMİ: Üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kaydı nasıl, nereden yapılır?

 ÜNİVERSİTE KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Üniversite kaydı için gerekli belgeler, ÖSYM tarafından yayınlanan YKS tercih kılavuzu ile belli olmaktadır. Fakat henüz 2023 YKS tercih kılavuzu yayımlanmadığından üniversite kayıtları için gerekli belgeler de belli değildir. Fakat geçtiğimiz yıl ÖSYM tarafından açıklanan üniversite kayıt evrakları şu şekildeydi:

Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge,

Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri,

Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,

Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...