Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

2023 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI! YKS 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin kontenjanları belli oldu mu?

Düzenleyen: /
- Güncelleme:
2023 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI! YKS 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin kontenjanları belli oldu mu?
2023 Yks, 2023 Üniversite Kontenjanı, Tyt, Haber

Üniversite Tercih Rehberi Haberleri

17-18 Haziran’da tamamlanan 2023 YKS sınavlarının ardından öğrenciler üniversitelere ilişkin detayları merak etmeye başladı. En çok sorgulanan konulardan biri ise üniversitelerin kontenjanları oldu. 2023 üniversite kontenjanlarına dair bilgiyi YÖK Başkanı Erol Özvar verdi. Peki 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite kontenjanı ne kadar? 2023 üniversite kontenjanları kaç kişilik? İşte tüm detaylar…

Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü 2023 YKS sınavlarının son oturumları 18 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi. Sınav stresi sona eren öğrencilerin üniversite araştırmaları hız kazandı. YÖK Başkanı Erol Özvar, YKS sınavına giren öğrencilerin 2 yıllık ve 4 yıllık olarak girebileceği okulların kontenjan sayısını duyurdu.

TYT, AYT ve YDT sınavlarının puanlarıyla girebileceğiniz üniversite kontenjanlarına dair detayları haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz. Peki 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite kontenjanı ne kadar? 2023 üniversite kontenjanları kaç kişilik? İşte kontenjanlara dair her şey…

2023 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI! YKS 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin kontenjanları belli oldu mu?

2023 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI BELLİ OLDU MU?

En iyi okullara girmek için çalışan öğrenciler bu sene 17-18 Haziran’da 2023 YKS sınavlarına girdi. Sınav telaşının ardından sıra geldi üniversite araştırmalarına. Adaylar, üniversitelerin hangi bölümünün kaç öğrenci alacağını öğrenmek istiyor. YÖK Başkanı Erol Özvar konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

YÖK Başkanı Özvar, "Kontenjan planlarımızda hem çağın gerekliliklerini hem de toplumsal ihtiyaçları bilhassa gözetiyoruz. Bu sene örgün öğretimde önlisans programlarımız için 388 bin, lisans programlarımız için 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjan belirlenmiştir. Bu kontenjanların yaklaşık yüzde 21'i vakıf yükseköğretim kurumlarına ayrılmıştır. Açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanlarımızla birlikte toplamda 1 milyon 61 bin kontenjan mevcuttur" ifadelerini kullandı.

2023 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI! YKS 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin kontenjanları belli oldu mu?

VAKIF VE DEVLET ÜNİVERSİTESİ KONTENJANLARI NE KADAR?

YÖK Başkanı Özvar "34 yaş üstü kadınlar, depremzede adaylar ile şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanlar da dahil edildiğinde toplam kontenjan 1 milyon 111 bine ulaşmıştır. Bu kontenjanlara ilaveten 15 bin civarında KKTC üniversiteleri ve yurt dışındaki üniversitelere kontenjanlar ayrılmıştır. Yükseköğretim sistemimiz içinde halihazırda 746 bini vakıf yükseköğretim kurumlarında, 3 milyon 368 bini örgün eğitim içerisinde ve devlet yükseköğretim kurumlarında, 2 milyon 836 bini ise açıköğretimde olmak üzere toplamda 6 milyon 950 bin öğrencimiz bulunmaktadır. Kadın ve erkek öğrencilerimiz açısından baktığımızda geçen yıla kadar yükseköğretimdeki toplam erkek öğrenci sayısı kadınlardan fazla iken bu yıl ilk defa kadınların sayısı erkekleri geçmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla şu anda kadınların erkeklerden daha fazla oranda yükseköğretimden faydalandığını görmek sevindiricidir" dedi.

YKS ÜNİVERSİTE KONTENJAN KILAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK?

2023 YKS’nin üç oturumu; TYT, AYT ve YDT sona erdi. Sınav sonuçlarının 20 Temmuz’da açıklanmasının ardından tercih dönemi başlayacak. YKS sınav sonuçlarıyla birlikte üniversite tercih kılavuzuyla birlikte kontenjan kılavuzu da resmi olarak ilan edilecek. YKS üniversite kontenjanları kılavuzunun Temmuz ayı sonunda açıklanacağı düşünülüyor. 

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...