Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

2023 YKS SORULARI! Şah u Geda kimin eseri? AYT Edebiyat sorusu Şah u Geda hangi yazarın mesnevisi?

Düzenleyen: /
- Güncelleme:
2023 YKS SORULARI! Şah u Geda kimin eseri? AYT Edebiyat sorusu Şah u Geda hangi yazarın mesnevisi?
Taşlıcalı Yahya, 2023 Ayt Edebiyat, Şah U Geda, Haber

Üniversite Tercih Rehberi Haberleri

2023 YKS sınavını ikinci oturumu olan AYT Edebiyat testinde sorulan Şah u Geda eseri merak konusu oldu. Sözel bölümden sınava giren öğrenciler Şah u Geda mesnevisinin yazarını araştırmaya başladı. Peki 2023 YKS AYT Edebiyat sınavında sorulan Şah u Geda eseri kime ait? Şah u Geda hangi yazarın mesnevisi? İşte Şah u Geda eserine ilişkin bilinen her detay…

2023 YKS sınavında öğrencilerin alan bilgisini test eden AYT bugün gerçekleştirildi. Sınavdan çıkan öğrenciler sosyal medya platformu Twitter üzerinden soruları ve yaptıkları cevapları karşılaştırmaya başladı. 2023 AYT Edebiyat testinde öğrencilere sorulan Şah u Geda eseri de araştırılan konulardan biri oldu. Sınavda bu eserin sahibinin kim olduğu soruldu.

Peki 2023 YKS AYT Edebiyat sınavında sorulan Şah u Geda eseri kime ait? Şah u Geda hangi yazarın mesnevisi? İşte Şah u Geda eserine ilişkin bilinen her detay…

2023 YKS SORULARI! Şah u Geda kimin eseri? AYT Edebiyat sorusu Şah u Geda hangi yazarın mesnevisi?

ŞAH U GEDA KİMİN ESERİDİR?

Şah u Geda Taşlıcalı Yahya'ya ait bir mesnevidir.

XVI. yüzyıl şairlerinden Taşlıcalı Yahya Bey'in beş mesnevisinden biri olan Şâh u Gedâ mesnevisi mahalli özellikler taşıyan telif bir eser olma özelliği yanında mekân tasvirleriyle de dikkat çekmektedir. Edebî eserlerde kahramanların varlık bulduğu ve hikâyenin gerçeklik yönünü sağlayan mekânlar, çevresel ve olgusal boyutuyla iki bölümde incelenmektedir.

Çevresel mekân tasvirleriyle kahramanın varlık gösterdiği çevrenin tanıtılması, olgusal mekân tasvirleriyle ise kahramanın içinde bulunduğu ruh halinin gösterilmesi mümkündür. Şâh u Gedâ mesnevisinde çevresel mekân tasvirleri ve mesnevinin başkahramanı olan Gedâ'nın ruh halini yansıtmak amacıyla yapılmış olgusal mekân tasvirleri yer almaktadır.

Bu bağlamda Şâh u Gedâ mesnevisinin çevresel ve olgusal mekân tasvirlerin ele alındığı bu makalede özelde Şâh u Gedâ mesnevisi genelde ise klasik Türk edebiyatı mesnevilerinde mekânın tasviri ve ontololojik anlamda mekân-varlık ilişkisi incelenmektedir.

Şairin bilinen ve ünlü 5 büyük mesnevisi bulunmaktadır. Bu mesnevilerin isimleri;"Gencine-i Raz","Kitab-ı Usul", "Gülşen-i Envar", "Yusuf u Züleyha", "Şah u Geda"'dır.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.