Milyonlarca öğrenci adayını ilgilendiriyor! Üniversitede ücretsiz çift ana dal şansı!

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Demet İlce
Üniversite, Tercih, Yks

Üniversite sınav sonuçları açıklandı. Milyonlarca aday 2023 YKS sonuçlarını öğrendi. Şimdi gözler 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan üniversite tercihlerine çevrildi. TGRT Haber’de İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, öğrencilere tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. İbiş, İstinye Üniversitesi’nde çift dalın ücretsiz olduğuna da vurgu yaptı.

ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen üniversite sınavına 2023 yılında 3 buçuk milyondan fazla aday katıldı. 20 Temmuz’da açıklanan YKS sonuçlarının ardından tercih dönemi için bekleyiş başladı. YKS tercihi yapacak olan adaylar için uzman isimlerden uyarılar geliyor. TGRT Haber’de Celal Toprak ile İş Dünyası programında İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, tercih işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenleri sıralayarak, “Yenilikleri takip edin. Çift dal yapın” önerisini yaptı.

ÜCRETSİZ ÇİFT ANA DAL ŞANSI

“Çağ veri çağı” diyen İbiş, veri ve verinin doğru bir şekilde yorumlamanın başarıya giden yol olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Burada insan kaynakları, iş birliği yaptığınız kurum ve kuruluşlar ve toplumla bağınız olması çok önemli.  Bu şeklinde başarıya varılır.”

İstinye Üniversitesi’nin sağlık üniversitesi olarak algılandığının altını çizen İbiş, “İddialı bir üniversiteyiz. Güçlü bir tıp fakültemiz var. Yüksek kontenjana sahibiz, uluslararası öğrenci ayağımız çok güçlü. Tıp fakültesi, dİş hekimliği ve eczacılık fakültesi ile öne çıkıyoruz. Çağ disiplin çağı bu bağlamda mühendisliğe önem veriyoruz. Yapay zeka, bilişim, yazılım gibi alanlar öne çıkıyor. Hangi meslekle ilgili olursanız olun veri ve bilişimle bağlantınız olması ve farklı donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Bu yüzden bizde çift dal ücretiz. Eczacılık okuyan bir kişi sosyal bilimlerden, tıp okuyan bir öğrenci mühendislik bölümünden çift dal eğitim alıp çift diploma ile okulumuzdan ayrılıyor. İkici dal burslu olarak uygulanıyor” dedi.

YABANCI ÖĞRENCİ SAYISINDA 4. ÜNİVERSİTE

İbiş, 3 bin yabancı öğrenci olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bununla ilgili bir vizyonumuz var. Üniversitenin amacı dünya insanı yetiştirmektir. Her öğrenci bir kültür elçisidir, dilimizi ve kültürümüzü öğreniyorlar ve gittikleri ülkede bizleri de temsil ediyorlar. Yeni kurulmamıza rağmen yabancı öğrenci sayısında 4. üniversiteyiz” ifadelerini kullandı. 

YENİLİKLERİ TAKİP ETSİNLER

İbiş, öğrencilere tercih yaparken dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıraladı: “Öncelikle ne olmak istediklerini iyi bilmeliler, bu soruyu mutlaka kendilerine sorsunlar. Beceri ve duygularına baksınlar. Neyi seçerse seçsinler en iyisi olmaya çalışsınlar. Yenilikleri takip etsinler.”

"ÖĞRENCİLERİMİZİN İŞE GİRİP GİRMEDİĞİNİ KONTROL EDİYORUZ"

“Kariyer merkezimiz güçlü, öğrencilerimizin işe girip girmediğini takip ediyoruz” diyen İbiş, İstinye Üniversitesi’nden mezun öğrencilerin yüzde 80’ının istihdam edildiğine dikkat çekti. “Pek çok üniversite meslek yüksek okullarını akademik olarak üniversiteyi geri çektiği düşüncesiyle açmıyor” diye konuşan İbiş, şunları söyledi:

“Bizde sağlık meslek yüksek okulu hem de sağlık meslek okulu var. Aranan insan kaynakları onlar. Bilişimden aşçılığa, sağlıktan pek çok alana meslek yüksek okulumuz mevcut. Bu bölümlere hem yurt içinden hem de yurt dışından çok talep ağırlıklı.”

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...