Amerika donanmasının savaş provası 3.9'luk bir depreme neden oldu. BBC’nin haberine göre 18 bin 143 kilogram patlayıcı, USS Gerald R. Ford’un savaş koşullarına dayanma kabiliyetinin test edilmesi amacıyla yapılan kontrollerin bir parçası olarak, ABD’nin doğu kıyılarında yürütülen “Donanma Şok Denemeleri” (Full Ship Shock Trial) kapsamında patlatıldı.

3.9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM  ETKİSİ OLUŞTURDU
ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden (USGS) yapılan açıklamada, patlamanın 3.9 büyüklüğünde deprem etkisi kaydedildi. Testlerin ardından USS Gerald R. Ford savaş gemisinin modernizasyon, bakım ve onarımının yapılması için havuza çekileceği ifade edildi. ABD Donanması, patlamanın geminin şok sertliğini ölçmek için yapıldığını açıkladı.
ABD, 2 savaş gemisinin Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulundu ABD, 2 savaş gemisinin Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulundu ABD'ye ait 2 savaş gemisinin, Türk Boğazlarından Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulunduğu ve gemilerin 4 Mayıs'a kadar Karadeniz'de kalacağı bildirildi.
NATO’nun Samsun çıkarması: 3 savaş gemisi limana demirledi NATO’nun Samsun çıkarması: 3 savaş gemisi limana demirledi Samsun haftaya askeri hareketlilik ile başladı. Sabah saatlerinden itibaren askeri gemiler ufukta belirdi. Gemiler römorkörler eşliğinde bir bir limana yanaştı. Karadeniz’deki askeri hareketlilik şehirde merak uyandırdı. Gemilerin demirlediği esnada sahil güvenlik helikopteri de havada uçuş gerçekleştirdi.
ABD savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti ABD savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti ABD Donanmasına ait 61 borda numaralı güdümlü füze kruvazörü "USS Monterey", İstanbul Boğazı'ndan geçiş yaptı.