Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

İkinci öğretime yüzde 63 zam

Düzenleyen: /
- Güncelleme:
İkinci öğretime yüzde 63 zam
İkinci Öğretim, Üniversite, Üniversite Harçları, Haber

Eğitim Haberleri

Resmî Gazete’de yayımlanan karar ‘Üniversite harçları örgün eğitime geri geldi’ iddialarına yol açtı. Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmıyor.

MAHMUT ÖZAY'IN HABERİ - Üniversitelerin birinci öğretim programlarına kaydolan öğrenciler 2012’den beri harçlardan muaf tutulurken, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim programlarında eğitim alan öğrenciler harç ödemeye devam ediyor.

Resmî Gazete’de dün yayımlanan kararla ‘Üniversite harçları örgün eğitime geri geldi’ iddiaları ortaya atıldı. Edindiğimiz bilgilere göre söz konusu iddialar gerçeği yansıtmıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan 2023-2024 eğitim öğretim yılı öğrenci harçları ile ilgili Cumhurbaşkanı kararında geçen yıllar olduğu gibi devlet üniversitelerinde eğitimlerine devam eden öğrenciler, program sürelerini aşmama şartıyla yine harç ödemeyecek. Aynı madde geçen yıl yayımlanan kararda da vardı.

Söz konusu kararda ise ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin öğrenim ücretlerine artış geldi. Cari hizmet maliyetlerinin geçen yıla göre yüzde 63,72 oranında artması sebebi ile ikinci öğretim öğrenim ücretleri de bu oranda artmış oldu.

Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında yeni kayıt yaptıracak öğrenciler cari hizmet maliyetinin iki katından az olmamak üzere öğrenim ücreti ödeyecek. Geçen yıl kayıt yaptıran bu öğrenciler cari hizmet maliyetinin 1,5 katından az olmamak üzere öğrenim ücreti ödemişlerdi. Geçen yıl ve daha önceki yıllarda kayıt yaptıran öğrencilerin hakları devam ediyor.

İkinci öğretimde yeni harçlar şöyle:

Tıp fakülteleri: 1.573 TL
Diş hekimliği: 1.316 TL
Veterinerlik: 1.029 TL
Pilotaj: 1.252 TL
Bilgisayar, İnşaat, Mimarlık: 1.032 TL
Hukuk, İktisat, İşletme: 833
İlahiyat, Eğitim: 757

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.