Emekli maaşına çok farklı zam geliyor: Cem Küçük canlı yayında son kulisi açıkladı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Baki Sancak / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Emekli, Zam, Cem Küçük

Milyonlarca emekli 2024 yılında yapılacak zamlar için nefesini tuttu.5 bin TL'lik ikramiyenin ardından zam için geri sayım başlarken, Gazeteci Cem Küçük, yapılacak zamma ilişkin kulis bilgisini aktardı. Cem Küçük, "Emeklinin durumu farklı olacak" dedi.

Milyonlarca emeklinin merakla ettiği 5 bin TL ikramiye ödemelerinin yatırılmasının ardından gözler yılbaşında yapılacak zam oranına çevrildi. İkramiyesini alan emekli maaşlarında yapılacak zam oranını merak etmeye başlarken Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük emekli maaşına yapılacak zamma ilişkin kulis bilgisini açıkladı. Cem Küçük, emekli aylıklarında memur ve asgari ücrete yapılacak zamdan daha farklı bir artış yapılacağını söyledi.

CEM KÜÇÜK'TEN EMEKLİYE ZAM İÇİN İLİŞKİN KULİS

TGRT Haber'de yayımlanan 'Günaydın Türkiye' programında 2024 ocak ayı için emeklilere yapılacak zam oranına ilişkin kulislerden aldığı bilgiyi paylaşan Gazeteci Cem Küçük "Durumları diğerlerinden farklı olacak" dedi.

Meclis'e gelecek 2. torba yasayı hatırlatan Cem Küçük, "Spekülasyon yapmak için konuşmuyoruz. Ben de dün kendi kaynaklarım da konuştum, Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibiyle de konuşuyoruz. Asla bir rakam vermiyorlar ama şunu söylüyorlar: "Emeklilerin durumu farklı olacak." Yüzde 50-60 veririz demiyorlar. Asgari ücret tahminimimiz 15-16 bin arasında birşey." ifadelerini kullandı.

ENFLASYON FARKI GARANTİ

TGRT Haber Ekonomi Editörü Yaprak Hırka Yıldız ise emekli maaşlarına yapılacak zam beklentilerine ilişkin şunları kaydetti:

"Asgari ücret olsun, emekli maaşı olsun bir rakam açıklanmıyor. Çünkü zam oranı konuşulmaya başlandığı zaman piyasada hareketlilik başlıyor. A'dan Z'ye tüm ürünlere zam geliyor. Emekli, asgari ücrete yapılan zam cebe girmeden eriyor. Oranları bilmiyoruz ama emekli maaşına yapılacak zam oranına ilişkin bir çalışma yapıldığını biliyoruz. Enflasyon farkının garanti olduğunu söyleyebiliriz.

Nisan ayında taban aylıklara bir zam yapılmıştı. Asgari ücretten prim ödeyerek ve daha yüksek prim ödeyerek emekli olanlar arasında bir adaletsizlik meydana gelmişti. Muhtemelen bu çalışmayla adaletsizliğin giderilmesi bekleniyor. Asgari ücrete gelince 15 bin TL ve daha üstündeki seviyeler gündeme gelebilir."

Öte yandan Cem Küçük daha önce sosyal medya hesabından "Temmuz ayında yapılan %25’lik zamla hayal kırıklığına uğrayan emekliler gözünü yeni yılda yapılacak zamma çevirdi. Kök maaş arttırılacak böylece 7,500 TL olan en düşük emekli aylığı da yükseltilecek. Enflasyon farkı ile refah payı eklendiğinde emekliye yapılacak olan zam % 50’yi bulacak." ifadelerini kullanmıştı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...