Mısralar Boğaz’ın sularına karışacak

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Zeliha Mangırcıoğlu / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Mısralar Boğaz’ın sularına karışacak
İstanbul Şiir Ve Edebiyat Festivali, Şiir

8 ülkeden 20 şairi İstanbullularla buluşturacak olan 14. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, beş gün devam edecek.

MURAT ÖZTEKİN'İN HABERİ - Üzerine şiirler yazılan, şairler yurdu İstanbul, mısraların Boğaz’a karışacağı bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor... Şiir Derneğince bu yıl “Ekopoetika” temasıyla 14’üncüsü düzenlenecek Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, yarın başlıyor. 26 Kasım’a kadar İstanbul’daki farklı mekânlarda yapılacak festivalde, 8 ülkeden 20 şair İstanbullularla buluşacak. Festival, çerçevesinde Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezinde “Cumhuriyetin 100. yılında Türk Şiiri” sempozyumu gerçekleşecek. Artizan Sanat’ta ise 10 şair kadına yer veren festivalde “Şair Kadınlar Şiir Akşamı” faaliyetine imza atılacak. 

DENİZE ORHAN VELİ ŞİİRİ

Festivalin son gününde ise şair Orhan Veli’nin bir şiirinin yazılı olduğu mermer levha, dalış performansı ile Beykoz’daki evinin önündeki denizin altına bırakılacak. 

Festivalin bu sene 14’üncü defa gerçekleşecek olmasından büyük heyecan duyduğunu kaydeden festival başkanı Adnan Özer, ‘ekopoetika’ temasıyla düzenlenen festivale dair şunları söylüyor: Sürdürülebilir hayat konseptinin entelektüel dünyamızdan artık edebiyat dünyasına ve topluma mal olması gerekiyor. Festival, bu gecikmiş etkinliğin ilkini bu yıl gerçekleştirecek. Ayrıca cumhuriyetin 100. yılını kutladığımız bu yıl modern Türk şiirinin serencamını işlememek ise olmazdı. Sempozyumda, onar yıllık dilimlerle panoramik olarak ve özelde birtakım atılım ve kırılma noktaları ile şiirimiz uzmanlar tarafından incelenecek. Bu sempozyumun bütün edebiyat çevrelerini yakından ilgilendireceğini düşünüyorum. 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...