Yönetmelik değişti! Özel hastanelere en az 100 yatak mecburiyeti

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Zeliha Mangırcıoğlu / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Yönetmelik değişti! Özel hastanelere en az 100 yatak mecburiyeti
Özel Hastane, Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin ruhsatlandırılması, denetlenmesi ve yatak sayılarına ilişkin “Özel Hastaneler Yönetmeliği”nde değişikliğe gitti.

ESMA ALTIN'IN HABERİ - Yapılan yeni düzenlemeyle, hastanelerin kapasitesini artırarak daha etkili hizmet sunmalarını ve acil durumlar için hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla özel hastanelerin gözlem yatakları hariç en az 100 hasta yatak kapasiteyle açılması zorunlu olacak. Buna ek olarak, yoğun bakım hasta sayısı ile kuvöz sayılarının toplamı, toplam hasta yatak sayısının yüzde 30’unu geçemeyecek. Mevcut özel hastanelerin gerekli bina ve fiziki şartları sağlamaları kaydıyla yatak sayılarını artırmaları mümkün olacak. Bunun için uzman hekim kadrosu ve kapalı alan için de yeni şartlar getirildi. Bu kapsamda, mevcutta yatak sayısı 100’ün altında olan ve uzman hekim kadrosu en az 33 olan özel hastanelerin kapalı alanı 25 bin metrekareyi aşmaması hâlinde yatak sayılarını 100’e çıkarmasına izin verilecek. 25 bin metrekarenin üzerinde kapalı alanda faaliyet göstermek isteyen özel hastanelerin tek başına veya birleşerek uzman hekim kadrosunun 2 katı kadar uzman bulundurulmasıyla bu alanı kullanabilecek ve toplam yatak sayısı 100’ün altında ise bu sayıya yükseltebilecek.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...