İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Çataklı, Bakanlıkta düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme Toplantsı’nda açıklamalarda bulundu. Korona virüs kapsamında alınan tedbirlere değinen Çataklı, salgın ile mücadele kapsamında valilikler ve kaymakamlıklarca bugüne kadar 35 milyon 265 bin 87 re'sen denetim yapıldığını belirterek, 397 bin 694 ihbar ve şikayetin tamamına yakınının da kontrol edildiğini söyledi. Çataklı, bu denetimler sonucunda izolasyona tabi tutulan 8 milyon 379 bin 749 vatandaştan 139 bin 693’ünün izolasyon kurallarına uymadığının tespit edildiğini bildirdi. 
 

“Yurt içi terörist mevcudu 320’nin altına inmiştir” 
 Terörle mücadelede hedeflerinin sıfır terörist sayısı olduğunu vurgulayan Çataklı, korona virüs salgınına rağmen bu yılki terörle mücadele çalışmalarında en küçük sapma, erteleme ve gecikme yaşanmadığını dile getirdi. Hem planlı operasyonların hem de ikna çalışmalarının 2020 yılı boyunca sürdüğüne dikkat çeken Çataklı, “PKK’ya katılım tarihinin en düşük, örgütten kaçışlar ise en yüksek seviyesindedir. Bu yıl 321 terör örgütü mensubu teslim olmuş, bunlardan 243’ü aileleriyle görüşerek ikna yoluyla dağdan indirilmiştir. PKK’ya katılım 2019’a göre yüzde 60 azalışla 2020’de 52 olmuştur. PKK terör örgütünün yurt içi terörist mevcudu 320’nin altına inmiştir” diye konuştu. 

“104 üst düzey terörist etkisiz hale getirilmiştir” 
 Terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlara değinen Çataklı, şu bilgileri verdi: 
 “469’u büyük ve orta olmak üzere 2020’de kırsalda toplam 110 bin 902, şehirlerde ise tüm terör örgütlerine yönelik olarak 18 bin 468 operasyon gerçekleştirilmiştir. Bu yılki operasyonlarda 9’u kırmızı kategoriden olmak üzere 104 üst düzey terörist etkisiz hale getirilmiştir. Toplam etkisiz hale getirilen PKK’lı terörist sayısı 865, DEAŞ’lı terörist sayısı 292, sol terör örgütü mensubu sayısı ise 36’dır. PKK’ya yönelik operasyonlar kapsamında bin 230 sığınak/mağara ve barınak kullanılamaz hale getirilmiş, 6 füze, 6 uçaksavar, 4 havan olmak üzere 602’si ağır toplam bin 62 silah ve bunlara ait 199 bin 383 adet mühimmat ele geçirilmiştir. Ayrıca 31.4 ton patlayıcı madde ele geçirilmiştir. Beşiktaş saldırısında kullanılan patlayıcı miktarının 220 kilo ile 400 kilo arasında tahmin edildiği göz önüne alındığında 31.4 ton patlayıcının neyi ifade ettiği herhalde daha net anlaşılacaktır.” 
 

 “Hazırlıklarımız bu kışın PKK için unutulmaz bir kış olmasına yöneliktir” 
 PKK’nın terörist kimliğinin yanı sıra aynı zamanda dünyanın en büyük uyuşturucu örgütü olduğunu ifade eden Çataklı, bu örgütle mücadele etmenin aklı başında her devletin doğal sorumluluğu olduğunu söyledi. Çataklı, “PKK, elemanlarına mağarada sefil bir hayatı, ölümü reva görürken, liderleri Avrupa’da yaklaşık 1.5 milyar dolar olarak tahmin edilen uyuşturucu geliriyle sefahat içinde yaşamaktadır. PKK’ya müzahir kitle, savunucuları, sözcüleri, dağ kadrosu, sempatizanları bu denklemi iyi düşünmelidir. Biz, bu kış yine dağlarda olacağız. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi bu kış onlara hiç yalnızlık çektirmeyeceğiz. Bundan emin olabilirler. Tüm planlarımız ve hazırlıklarımız bu kışın PKK için unutulmaz bir kış olmasına yöneliktir” değerlendirmelerinde bulundu. 
 Çataklı, “Kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadın sayısı 2019’da 336’dır. 2020’de ise yüzde 21 azalış sağlanmıştır ve 266 olmuştur. Bu konuda özellikle 6284 sayılı yasanın uygulanması talebi üzerinde bir eleştiri ortaya koyanların, kadın cinayetleri sayısında 6284 sayılı kanunun kriterlerini baz almadan resmi rakamlardan farklı ve yüksek rakamlar açıklamalarını da bir manipülasyon olarak ortaya koyduklarını özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.