Pos krizi! İşletmeler kredi kartı yerine nakit ödemeye yönlendiriyor

Son dönemde bazı işletmeler nakit ödeme almak için “POS cihazım arızalı’ bahanesini uyduruyor. Üstelik bu bahaneyi alışveriş bittikten sonra belirtiyor. Tüketici dernekleri bunun yasa dışı olduğunu belirterek “İşletmeyi şikâyet edin” derken, hukukçular ise “Böyle bir durumda işletmeye idari para cezası kesilir ve POS cihazı 1 yıllığına geri alınır” diyor.

- Güncelleme Tarihi:
Pos krizi! İşletmeler kredi kartı yerine nakit ödemeye yönlendiriyor
Kartla Ödeme, Pos Cihazı
Ekonomi|Editör: Zeliha Mangırcıoğlu

KAAN ZENGİNLİ'NİN HABERİ - Piyasada POS cihazı krizi patladı. Çoğu işletme ‘POS cihazım arızalı’ diyerek vatandaşı nakit ödemeye yönlendirmeye çalışıyor. Özellikle alışveriş sonrası ödeme yapma kısmında bu uyarıyı yapmaları vatandaşların tepkisini çekiyor. Esnaf tarafı “POS ile çekilen ödemeler 1 ila 3 gün içinde esnafın hesabına geçiyor, ancak işletme cirosuna göre bankalar yüzde 2 ile yüzde 10 arasında komisyon alıyor. Bu komisyon oranları 2021 yılında yüzde 1 ila 3 arasında değişiyordu. Bankalar masraf ve komisyonlarını 3 kat artırdı. Biz de mağduruz” diyor. Tüketici Dernekleri ise bu durum karşısında tüketicilerin BDDK ve Ticaret Bakanlığı ...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...