Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? KDV'den muaf tutulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı arsaları nasıl alınır?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? KDV'den muaf tutulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı arsaları nasıl alınır?
KDV, Arsa, Haber

EMLAK Haberleri  / Türkiye Gazetesi

KDV'den muaf arsa satışları başlıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı KDV'siz arsa satışı detayları merak ediliyor. 44 ilde arsa satışa çıkarıldı. Peki, KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? KDV'den muaf arsa satışlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar KDV'den muaf tutulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı arsaları nasıl alınır merak ediliyor. İşte KDV'den muaf arsa satışları hakkında detaylar...

KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? KDV'den muaf tutulan bakanlık tarafından satışa sunulan arsa satışları vatandaşlar tarafından yakında takip ediliyor. 44 ilde 622 muhtelif arsa satışa çıkarıldı. İşte, KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? Detaylar haberimizde...

KDV'DEN MUAF ARSA SATIŞI HANGİ İLLERDE?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı, 44 ilde bulunan 622 farklı arsayı satışa sunuyor. İstanbul, Çanakkale, Antalya, Kırşehir, Kocaeli, Mersin, Sakarya ve Mardin gibi birçok ildeki çeşitli metrekarelerdeki araziler, 21-22-23 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenecek açık artırmada yeni sahiplerini bulacak. İstanbul'daki arsaların başlangıç fiyatı ortalama 1 milyon 500 bin lira iken, Anadolu'daki şehirlerdeki arsaların satış fiyatı 500 bin lira seviyesinden başlıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı 44 ilde 622 muhtelif arsayı satılığa çıkardığını duyurdu. İstanbul, Çanakkale, Antalya, Kırşehir, Kocaeli, Mersin, Sakarya ve Mardin gibi birçok ildeki farklı metrekarelerdeki arsalar 21-22-23 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenecek açık artırmayla satılacak. Arsalar İstanbul’da ortalama 1 milyon 500 bin liradan başlarken, Anadolu’daki şehirlerde 500 bin liradan satışı başlıyor.

KDV'den muaf arsa satışı Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat ve Uşak illerinde yapılacaktır.

KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? KDV'den muaf tutulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı arsaları nasıl alınır?

Açık artırıma TOKİ İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Konferans Salonu Ankara’da düzenlenecek. Online katılımın da sağlandığı müzayedeye internetten üzerinden emlakmuzayede.com.tr’de teklif verilebilecek.

KDV'den muaf arsa satışı hangi illerde? KDV'den muaf tutulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı arsaları nasıl alınır?

ARSALAR KDV'DEN MUAF MI?

Bakanlığın satışa çıkardığı 622 adet muhtelif arsa KDV’den muaf olacak. Kanuni faizin uygulanacağı satışlarda tutarın yüzde 25’i peşin olacak, kalan tutara ise 24 ay vade yapılabilecek. Satışa çıkan yerler için peşin ödemelerde yüzde 20 indirim de yapılabiliyor.

Arsa almak için müzayedeye katılacak olan Şahin Çetin, "Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı 44 ilde 622 muhtelif arsayı satışa çıkarması çok güzel oldu. Özellikle İstanbul, Kırşehir, Kocaeli, Mersin, Sakarya ve Mardin illerindeki farklı metrekarelerdeki arsalar iş ve konut için uygun arsalar olarak görülüyor." diye konuştu.

Arsa almak istediğini söyleyen Okan Çelik, "Bakanlık Türkiye’nin birçok ilinde arsa alma fırsatı sundu. Ben Muğla, Çanakkale veya Antalya’da arsa alıp kendi evimi yapmak istiyorum. Arsaların KDV’den muaf olması, yüzde 25’i peşin, kalan tutarı da 24 ayda ödeyebiliyor olmamız bizim için büyük avantaj. Peşin alabilirsem de yüzde 20 indirim yapılıyor" dedi.

Ceyhun Yeşin ise, "Kentsel Dönüşüm Başkanlığı 44 ilde 622 muhtelif arsayı satışa çıkarıyor. Ben de bu arsaları görmek istedim. Bu arsalara yatırım yaparak değerlendirmek istiyorum. Bütçeme göre değişir ancak İstanbul’dan almayı tercih ederim. Talep durumunun yüksek olmasının sebebi uyguna arsaların olması. Herkesin bunu değerlendirmesini tavsiye ederim" ifadelerini kullandı.

44 ilde satışa çıkan yerlerle ilgili detaylı bilgiye web sitesinden veya 0212 608 15 00 ve 0312 410 76 75’den ulaşılabilecek. Açık artırma toplantısına katılacak olan gerçek veya tüzel kişiler katılım teminatı olarak toplantı öncesinde; Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’in Halk Bankası Halkalı Şubesi IBAN (TR50 0001 2009 8780 0010 261491) numaralı TL hesabına katılım teminatı ödemesi gerekiyor.

 

Düzenleyen:  - EMLAK
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.