Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ihracat mesajı: 'Yeni bir rekora imza attık'

Düzenleyen: / Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr
- Güncelleme:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ihracat mesajı: 'Yeni bir rekora imza attık'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Son Dakika, Haber

Politika Haberleri  / turkiyegazetesi.com.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnovaLİG Şampiyonları Ödül Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan burada, Türkiye'nin ihracatta rekor rakamlara ulaştığını ve ihracatı en hızlı artıran 3'üncü ülke olduğunu belirterek 'Ekim ayında yeni bir rekora imza attık. 12 aylık ihracat 254.8 milyar dolara çıktı. Orta Vadeli Program ve 12 Kalkınma Planı'nda belirlediğimiz ihracat hedeflerini mutlaka gerçekleştireceğiz.' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan "Türkiye Innovation Week İnovalig Şampiyonları Ödül Töreni"nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, burada ihracata yönelik önemli mesjalar vererek  ''Türkiye OECD ülkeleri arasında ihracatını en hızlı artıran üçüncü ülke oldu'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

'İhracatçılarımızın, ihtiyaçlarını gidermenin yurt içinde ve yurt dışında önünü açmayının gayreti içinde olduk.  İhracatçılarımıza sağladığımız kolaylıkların başında hususi damgalı pasaport var. İhracatçılarımızın verdiğimiz desteklerin hakkını vermesinden dolayı gurur duyuyoruz. Ülkemiz geçen sene 254,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye bu artış oranıyla ihracatını en hızlı artıran 3. ülke oldu. Ekim ayında yeni bir rekora imza attık.

12 aylık ihracat 254.8 milyar dolara çıktı. Orta Vadeli Program ve 12 Kalkınma Planı'nda belirlediğimiz ihracat hedeflerini mutlaka gerçekleştireceğiz. Bundan sonra odaklanmamız gereken husus ihracattaki nitelik artışı olacak.

'MAHVOLDUK' DİYENLER E ALDIRMADIK'

Yıllık cari dengede son 2 ayda 7,3 milyar dolar iyileşme sağladık. "Bittik, mahvolduk" diyenlere aldırmadık çalıştık. Bu başarıda emeği olan siz ihracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum.

Bunlar sadece birer başlangıç, inşallah daha iyilerini başaracağız. Bu noktada bir hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum. İhracatın rakam olarak artışı şüphesiz önemlidir ama bizim ihracattaki nitelik artışını sağlamamız gerek. Esasında burada da son 21 yılda ciddi mesafe aldık.

Sadece yük de değil pahada da yelpazemizi genişletmeliyiz. Burada meramımızı daha iyi anlatmak adına çarpıcı bir örneği sizinle paylaşmak istiyoruz. İHA'da kullandığımız mercekleri Kanada'dan ithal ediyoruz.

Suriye'deki operasyonlarımız nedeniyle Kanada mercek vermedi. Güya NATO'da beraber olduğumuz müttefikimizin bu yaklaşımı karşısında biz de ASELSAN'ı talimatlandırdık. Tam bir seferberlik ruhuyla yerli İHA'larımıza bu ürünü sundular. Yerli ve milli kamera sistemini böylece ülkemize kazandırdık. Yurt dışına da ihraç ettik.

İHA'larda kullandığımız optik kameraları artık ASELSAN ayda 15-20 tane üretebiliyor.

MUHALEFETE TOGG TEPKİSİ

Togg'da bir başarıdır. İçimizdeki muhalefetin çelmeleriyle karşılaştık. Devrim arabalarına ne yaptılarsa aynısını Togg'a da yapmak istediler. Otomobillerin yurt dışından geldiğini iddia edecek kadar kontrollerini kaybettiler. Zahmet edip bir günlerini ayırıp Togg üretim tesislerini ziyaret etmediler. Yollarımızı süsleyen 12 bin Togg aracına rağmen yalanlarına devam ediyorlar. Onlar kendi kin ve haset çukurlarında sürünsünler.

Türkiye yerinde saymakla yetinecek bir ülke değildir ve olamaz. Elbette kimi alanlarda kendimizi yeterli görmeksek de ihracatta elde ettiğimiz bu başarılar tesadüf değil. İnovasyon meselesine çok büyük önem verdik.

MMU KAAN 

Aynı yalanlarını KAAN için dillendiriyorlar. Kendi kinlerinde debelensinler. Dikkate almıyoruz bunları. Ülkemizdeki inovasyon kültürünü güçlendirmeye çalışıyoruz. Önümüzde yürümemiz gereken uzun bir yol var. Türkiye yerinde saymakla yetinecek ülke değildir ve olamaz. İhracatta kendimizle yarışmalıyız.

Teknofest gençliğinin yetişmesi için tüm imkanları seferber ettik. Nitelikli ve başarılı gençlerimiz geleceğini yurt dışında değil Türkiye'de görüyor.'

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...