Hamuru yumuşacık ve iyi mayalanmış pişinin kabarmaması imkansız. Şimdi vereceğimiz tarif hafta sonu kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacak. İşte yağ çekmeyen mayalı pişi tarifi…

PİŞİ TARİFİ İÇİN MALZEMELER

4,5 su bardağı un

2 tatlı kaşığı tuz

1 su bardağı ılık süt

1,5 su bardağı ılık su

1 paket instant maya

2 tatlı kaşığı şeker

Kızartmak için sıvı yağ

PİŞİ NASIL YAPILIR? ADIM ADIM PİŞİ HAZIRLANIŞI

- Yoğurma kabına 4,5 su bardağı unu alın. Üzerine tuzu ekleyin ve karıştırın.

-Unun ortasını havuz oluşturacak şekilde açın. Bu boşluğa mayayı, şekeri, ılık sütü ve suyu ekleyin. Orta kısmında başlayarak yoğurun. Yavaş yavaş kenardaki unları alıp yoğurmaya devam edin.

- Hamur çok sert olmamalı. Yumuşak bir kıvamdayken yoğurmayı bırakın ve üzerini streç film ile kaplayın. Hamuru yaklaşık bir saat kadar mayalanmaya bırakın.

-Mayalanan hamuru keserek küçük küçük bezeler oluşturun (Bu tariften yaklaşık 30 adet beze elde edebilirsiniz).

-Oluşturduğunuz bezeleri unladığınız tezgaha alın. Elinizle bastırarak yayvanlaştırın. Dilerseniz ortalarına delik açın, bu şekilde hamurunuz daha güzel pişecektir.

- Ocakta yağı kızdırın. Şekil verdiğiniz yağa bezeleri atıp önlü arkalı çevirerek kızartın.

- Sıcak bir şekilde servis edin.

PİŞİ YAPIMININ PÜF NOKTALARI

-Pişi hamurunu hazırlarken toparlamakta zorlanırsanız elinizi hafifçe ıslatın. Hamur cıvık kıvamda diye çok fazla un ilavesi yaparak hamuru sertleşmeyin. Çünkü sertleşen hamur kabarmaz, pişiler de yumuşak olmaz.

- Kullandığınız süt ve su ılık olmalı. Soğuk olursa mayanız aktif hale gelmeyecek ve hamurunuz da kabarmayacaktır.

- Pişileri çok fazla yüksek ateşte pişirmeyin. Bir anda dışları kızarır ancak içleri çiğ kalabilir.

-Pişilerin çok fazla yağ çekmemesi için yağ kızgın olmalı. Soğuk ya da hafif ısınmış yağa pişileri atmayın.

Prof. Dr. Saraçoğlu tarifini verdi: Karaciğeri temizleyen maydanoz limon kürü! 15 gün boyunca tüketince karaciğeriniz yenilenecek Prof. Dr. Saraçoğlu tarifini verdi: Karaciğeri temizleyen maydanoz limon kürü! 15 gün boyunca tüketince karaciğeriniz yenilenecek Karaciğerin temizlenmesinin ve yenilenmesinin doğal yolu maydanoz limon kürü tüketmekten geçiyor. Peki, bu kür nasıl yapılır? Maydanoz limon kürü nasıl hazırlanır? Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, kronik yorgunluk hissi, ciltte sivilce oluşumu gibi şikayetlerin en temel kaynağının ‘karaciğer’ olduğunu söyleyerek, bunun için maydanoz limon kürünü tavsiye etti.
Maydanozun faydaları saymakla bitmiyor, ödemi atıyor (Zayıflatan maydanoz suyu tarifi) Maydanozun faydaları saymakla bitmiyor, ödemi atıyor (Zayıflatan maydanoz suyu tarifi) Yeşil yapraklarıyla salatalara ve yemeklere lezzet katan maydanozun sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Uzmanlar, maydanozun birçok faydası olduğunu, maydanoz suyunun ise zayıflamada katkısı bulunduğunun altını çiziyor.