Çalışan ebeveynlere tavsiye: Çocuklara bakıcı değil, büyükanne ve dede bakmalı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Zeliha Mangırcıoğlu / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Çalışan ebeveynlere tavsiye: Çocuklara bakıcı değil, büyükanne ve dede bakmalı
Torun, Ebeveyn, Aile

Çalışan anne ve babaların, çocuklarını bakıcı veya kreşlere vermesinin sıkıntılara sebep olduğunu kaydeden uzmanlar, torunlara dedeler ve büyükannelerin bakmasının daha sağlıklı olduğunu kaydetti. 

ESMA ALTIN'IN HABERİ - Çocukların geçtiğimiz dönemlere oranla ebeveynleriyle daha fazla ayrı kaldığını söyleyen NLP (duyu-dil programlama) uzmanı zihin eğitmeni Burak Dalgül, anne ve babaları uyarıyor. Dalgül “Anne ve babaların iş yoğunluğundan dolayı çocuklar ya kreşe ya bakıcılara emanet ediliyor ya da zamansızlık problemi yüzünden ekran karşısında kendi hâllerine bırakılıyor” dedi.

Bu çerçevede çocukların daha çok dede ve büyükannelere emanet edilmesinin küçük yaşlarda güçlü aile bağlarının kurulması açısından önemine dikkat çeken Dalgül, şunları söyledi: Çocukları büyükanne-dede sevgisinden mahrum bırakmak, aslında onları sevgiye dayalı paylaşımdan mahrum bırakmaktır. Dede ve büyükanne torunlarının hayatında önemli rol oynar. Çocuklar kendisinden önceki iki kuşağı gözlemleyerek hayata dair önemli bilgilere temas eder. Başka tecrübelerden öğrenmeyi özellikle hayat kilometresi fazla olan dede ve büyükanne ile başarırlar. Buna ek olarak dede, büyükanne ve torun paylaşımı sadece sevgiye dayalı eşsiz bir paylaşımdır. Dede ve büyükanne ile yapılan paylaşımlar çocuklara bilişsel olgunluk kazandırır.

Çocukların bu tecrübeden ve sevgiden mahrum bırakılmaması gerektiğini tavsiye eden Dalgül “Aile bağlarının güçlü olmasının yollarından biri de, çocuğun dede ve büyükannesiyle erken yaşta kurmaya başladığı güven ilişkisi. Aile içinde sevgi ile büyüyen çocuk, hayatı boyunca güçlü aile bağlarını hedefler” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...