Almanya'da Robert Koch Enstitüsü, Sağlık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ile birlikte hazırladığı riskli bölgeler listesini güncelledi. 

Türkiye "çok yüksek riskli" ülke listesinden çıkarılarak, "riskli" ülke grubuna dahil edildi. Böylece Türkiye'den Almanya'ya gelişlerde, Covid-19’a aşısının her iki dozunu yaptıranlar, virüsü yenip iyileşenler ve PCR test sonucu negatif olanlar artık 10 gün karantinaya girmek zorunda kalmayacak. Yeni uygulama 6 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak.

Elektronik form doldurulacak

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye giriş yapacak 6 yaşından büyük tüm hava yolcularının, seyahatten 72 saat önce Sağlık Bakanlığının internet sitesinden elektronik form doldurması gerektiğini belirterek, ülkeye girişte veya check-in sırasında sorgulama yapılacağını ifade etti. Daha sonra yolculara, Türkiye’deki kontroller sırasında gösterilmesi gereken HES kodu verileceği de aktarıldı.

Litvanya ve İsveç de “riskli” ülke grubuna alınırken, Çekya, Vatikan, İtalya ise "risk" bölgeleri listesinden tamamen çıkarıldı.

Almanya'dan Türkiye kararı Almanya'dan Türkiye kararı Almanya, Türkiye'yi "çok yüksek riskli" ülke listesinden çıkardı.

Rus Turistler Türkiye ile uçuşların tekrar başlamasını istiyor Rus Turistler Türkiye ile uçuşların tekrar başlamasını istiyor Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşlar, 15 Nisan itibarıyla geçici olarak kısıtlanmış, 31 Mayıs’ta alınan ilave kararlar ile birlikte 21 Haziran'a kadar uzatılmıştı. Rus turizm sektörü, Türkiye ile kısıtlanan uçuşların 21 Haziran’da tekrar başlamasını umuyor.