Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından hayata geçirilen "Kısa Çalışma Ödeneği" ödemeleri devam ediyor. Ödemeler, T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşların banka hesaplarına yatırılacak. Kısa Çalışma Ödeneği, Salgın sürecinin başlarından bu yana süren uygulamanın ne zaman son bulacağı ve uzatılıp uzatılmayacağı merak edilmeye başlandı. Bu bağlamda vatandaşlarımız kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek, uzatıldı mı? sorularına cevap aramaya devam ediyor. Peki, kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek, uzatıldı mı? İşte ödemelerle ilgili detaylı bilgi...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEKLERİ HANGİ SIRAYA GÖRE VE HANGİ TARİHTE YATIRILACAK

T.C. kimlik numaralarının son hanesi 0-2 olanlara 27 Temmuz’da, 4-6 olanlara 28 Temmuz’da, 8 olanlara 29 Temmuz’da yatırılacak.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI SELÇUK ÖDEME TARİHİNİN ÖNE ÇEKİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “5 Ağustos’ta yapılması gereken Temmuz ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Böylece bayram öncesinde vatandaşlarımıza bu destekleri ulaştırmış olacağız. Ödemeleri, 27 Temmuz’dan itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamaya göre ödemeler, 27 Temmuz'dan itibaren vatandaşların hesaplarına yatırılmaya başlandı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN TARİHİ UZATILACAK MI?
Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı bir ay daha uzatıldı, ödemeler Ağustos ayı sonuna kadar devam edecek. Koronavirüs sebebiyle çalışanların mağdur olmaması için ödenen kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarılma yasağı getirilmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneğinin ve işten çıkarılma yasağının 1 ay daha uzatıldığını açıkladı.
"ÇALIŞAN VE İŞVERENLERİMİZİN YANINDA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Bakan Selçuk paylaşımında; "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışan ve işverenlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Fesih Kısıtı, Nakdi Ücret Desteği ve mevcut faydalananlar için Kısa Çalışma Ödeneği'ni 1 ay süreyle uzatıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMASI NEREDEN YAPILIYOR?
Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama ekranına e-Devlet üzerinden ulaşılabiliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANINA ULAŞMAK iÇiN TIKLAYINIZ