Karadeniz’in önemli geçim kaynağı olan fındık hasadı geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Büyük zahmetlerle toplanan fındıkların büyük bölümü biterken, yüksek kısımlarda hasat devam ediyor.

“ACELE ETMEYİN”

Fındık hasadı sonrası harmana serilerek kurutan üreticiler ürünü rekor fiyata satmak için rakamların yükselmesini bekliyor. Alaplı’da önde gelen fındık tüccarlarından Koçak firması fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. Fındığı satmak için acele edilmemesi gerektiğini, fiyatların yükselmesini beklediklerini söyleyen Koçak firması sorumlusu 1 Eylül’de TMO’nun fındık alımına başlamasıyla taban fiyatın belirleneceğini duyurdu.

“FINDIK FİYATI 28 TL SEVİYESİNE ÇIKACAKTIR”

Koçak firma sorumlusu, “Biz her zaman diyoruz. Vatandaş acele etmesin fındığı piyasaya sürmesin. Fiyatların yükselmesi için biraz daha beklememiz lazım. İhtiyaçlarını karşılamak için acil satması gerekenleri bir tarafa koyarsak, vatandaş 1 ay beklesin. Fındık fiyatı 28 TL seviyelerine çıkacaktır. Çünkü piyasa o algıyı veriyor. Zaten 1 Eylül’de TMO’nun alıma başlamasıyla taban fiyat yerini bulacaktır. Ayrıca bu sene Alaplı’da 19 bin ton rekolte gelirinden, 7 bin tonu üreticilerimiz fındıklarını harmandan tüccar arkadaşlarımıza vermişlerdir ve hala vermeye devam ediyorlar. Bu böyle devam ederse üreticilerin elinde fındık azalacağından dolayı, önümüzdeki aylarda fındık fiyatında ciddi bir oynama olacaktır. Şu anda Ordu, Giresun’da bulunan tüccar arkadaşlarla görüşüyorum onlarda bu şekilde ” dedi.

 

15 yaşındaki fındık işçisi kayboldu 15 yaşındaki fındık işçisi kayboldu Sakarya'nın Akyazı ilçesinde çalışan 15 yaşındaki fındık işçisi kayıplara karıştı, çok sayıda ekip seferber oldu her yerde aramıyor...

Fındık bahçesini temizlerken göktaşı buldu Fındık bahçesini temizlerken göktaşı buldu Ordu'da fındık bahçesini temizlerken bulduğu taşın 'göktaşı' olduğunu iddia eden Mithat İsevi, taşın 27 Şubat akşamı gökyüzünde görülen ışık huzmesi sonucu yeryüzüne düşen meteor olduğunu ve iyi bir teklif gelirse taşı satmayı düşündüğünü söyledi.

AB ülkelerine tonlarca fındık ihraç edildi AB ülkelerine tonlarca fındık ihraç edildi Fındık üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Düzce’den Ocak, Şubat ve Mart aylarında AB ülkelerine 6 bin 373 ton 441 kilogram fındık ihracatı gerçekleşti.