Doğal gaz ne zamana kadar ücretsiz? ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ ne zamana kadar geçerli, tarih belli mi?

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Türkiye Gazetesi / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Doğal gaz ne zamana kadar ücretsiz? ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ ne zamana kadar geçerli, tarih belli mi?
Doğal Gaz

Doğalgaz ne zamana kadar ücretsiz? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayında “Mutfak ve sıcak su tüketiminde kullanılan doğal gazı bir yıl süreyle ücretsiz vereceğiz” açıklamasında bulunmuştu. Vatandaşlar Erdoğan’ın dediği gibi doğal gazı ücretsiz olarak kullanmaya başladılar. Peki, Doğal gaz ne zamana kadar ücretsiz? İşte, Ücretsiz doğal gaz ne zaman kadar geçerli? Konut sahipleri gelecek doğal gaz faturalarının ne zamana indirimli olacağını araştırıyor.

Doğalgaz ne zaman kadar ücretsiz olacak merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayında “Mutfak ve sıcak su tüketiminde kullanılan doğal gazı bir yıl süreyle ücretsiz vereceğiz” açıklamasında bulunmuştu. Vatandaşlar Erdoğan’ın dediği gibi doğal gazı ücretsiz olarak kullanmaya başladılar. Peki, Doğal gaz ne zamana kadar ücretsiz? İşte, Ücretsiz doğal gaz ne zaman kadar geçerli? Konut sahipleri gelecek doğal gaz faturalarının ne zamana indirimli olacağını araştırıyor. İşte detaylar…

DOĞAL GAZ NE ZAMANA KADAR ÜCRETSİZ OLACAK?

İkamet ettikleri konumda doğal gaz hattı bulunan vatandaşlar, mutfakta doğal gaz dönüşümlerini gerçekleştirerek bir yıl boyunca her ay ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanabilecek. Kararname kapsamında vatandaşlar 1 Mayıs 2024 tarihine kadar toplam 275 metreküp ücretsiz doğal gaz desteğinden faydalanabilecekler.

AKSA Doğalgaz tarafından ücretsiz doğal gaz ile ilgili yapılan açıklama ve bilgiler şu şekildedir:

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aksa Doğalgaz Satış, Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü Şinasi Gölbaşı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan dağıtım şirketlerinden doğal gaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden 1 ay boyunca ücret alınmaması ile 25 metreküpe denk gelen bedelin 1 yıl boyunca ücretsiz olmasına ilişkin kararla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Gölbaşı, ikamet ettikleri konumda doğal gaz hattı bulunan vatandaşlar mutfakta doğal gaz dönüşümlerini gerçekleştirerek bir yıl boyunca her ay ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanabileceğini bildirdi.

ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ NE ZAMAN KADAR GEÇERLİ?

Söz konusu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşların abonelik işlemlerinde bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini belirten Gölbaşı, şunları kaydetti:

'Vatandaşlar, ikamet ettikleri konumda doğal gaz hattı geçiyorsa doğal gaz dağıtım şirketine başvurup bağlantı anlaşması imzalayarak abonelik işlemlerine başlayabiliyor. Ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanmak isteyenler düşük dönüşüm maliyetiyle yalnızca mutfakta doğal gaz dönüşümlerini gerçekleştirerek 1 yıl boyunca ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanırken neredeyse maliyetsiz bir dönüşüm gerçekleştirmiş oluyor. Kararname kapsamında vatandaşlar 1 Mayıs 2024 tarihine kadar toplam 275 metreküp doğal gaz desteğinden faydalanabilecekler. Bu desteğin hane başına yaklaşık değeri 1800-2 bin lira olacak. Mutfağında tüp gaz kullanan ve ayda bir tüp tüketen bir evde tüp gaz maliyeti de yıllık 4 bin 200 lira olarak hesaplanıyor. Doğal gaz desteği ve tüp maliyetinin bir yıllık değeri 6 bin lirayı geçiyor. Sadece mutfakta kullanım ve sıcak su için tesisat dönüşümü bu bedelin altında olacağından, vatandaşlarımız bu fırsatı iyi değerlendirebilirler.'

Gölbaşı, abonelik işlemlerinin ardından tesisatın proje ve montaj işlerini yapması için sertifikalı bir tesisat firmasıyla anlaşma sağlanması gerektiğinin altını çizerek, 'Sertifikalı firmalar listesi müşteri kaydını yapan görevliden istenebiliyor veya bu listeye Aksa Doğalgaz web sitesinden ulaşılabiliyor.

Üstelik sadece mutfakta doğal gaz dönüşümünü gerçekleştirmek isteyenlerin tüm evini tesisat dönüşümünden geçirmesi gerekmiyor.' ifadelerini kullandı.

Doğal gaz kullanılan kentlerde hava kirliliğinin azaldığına işaret eden Gölbaşı, 'Bu nedenle daha yaşanabilir bir gelecek için önemli bir role sahip olan doğal gaza geçiş yapan aboneler ısınmada ithal kömüre göre 3,5 kat, elektriğe göre 4,5 kat, ücretsiz doğal gaz kullanımının sona ereceği bir yılın sonunda da mutfakta yemek pişirmede ve sıcak suda tüpe göre 4,5 kat daha ekonomik doğal gazı evlerinin her odasında veya isterlerse yalnızca mutfakta kullanabiliyor.' değerlendirmesinde bulundu.

Doğal gaz ne zamana kadar ücretsiz? ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ ne zamana kadar geçerli, tarih belli mi?

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...