Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Nazlı Ilıcak yeniden cezaevine girdi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Nazlı Ilıcak yeniden cezaevine girdi
Nazlı Ilıcak, Hapis, Haber

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı

2016 yılında yazdığı bir yazı nedeniyle yargılanan Gazeteci Nazlı Ilıcak, 'iftira' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Ilıcak, cezanın onanmasının ardından yeniden cezaevine girdi.

'Darbeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan akademisyen Mehmet Altan ve gazeteciler Ahmet Altan ile Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu altı sanık, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanmıştı.

Mahkeme, Mehmet Altan'ın beraatine, Ilıcak'ın da 'örgüte yardım' suçundan sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Tutuklanan ve 3,5 yıl cezaevinde kalan Nazlı Ilıcak, 2019 yılında tahliye edilmişti.

KARAR ONANDI, ILICAK YENİDEN CEZAEVİNDE

2016 yılında yazdığı "Hanefi Avcı'nın Operasyon Beklentisi" başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Nazlı Ilıcak, 'iftira' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Verilen karar, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nce onandı.

Daha önce İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 'casusluk' davasından denetimli serbestliği devam eden Ilıcak’ın 'iftira' davasından aldığı ceza kesinleşince ikisi birleştirildi.

Ilıcak, cezasının infazı için Sakarya 1 No'lu Kapalı Cezaevi'ne giderek teslim oldu.

Nazlı Ilıcak yeniden cezaevine girdi

NAZLI ILICAK KİMDİR?

Ayşe Nazlı Ilıcak, 1944 yılında Ankara'da doğdu. 21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu‘nun kızıdır. Annesi İhsan Hanım'dır. Fenerbahçe'de yöneticilik de yapan Ömer Çavuşoğlu abisidir.

TED Ankara Koleji'ndeki ilk eğitimin ardından yatılı olarak okuduğu İstanbul‘daki Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi‘nden 1963 yılında mezun olduktan sonra İsviçre‘nin Lozan şehrinde bulu Siyaset Bilimi Fakültesi'ni 1967 yılında bitirdi.

Nazlı Ilıcak, 1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. İlk yıllarda gazetecilikle ilgilenmeyen Nazlı Ilıcak, 1972'de babası Muharrem Bey'in vefat etmesinden sonra ilk olarak Tercüman'ın ansiklopedi köşesinde bilmece-bulmaca işine başlar. 27 Mayıs‘ı yaşayanlarla ilgili röportaj yapılmasını önerir, kimse yapmayınca kendisi yapar. Ardından köşe yazmaya başlar

Tercüman gazetesinde başyazar olan Nazlı Ilıcak, ayrıca Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin de imtiyaz sahipliğini 1988 yılına kadar yaptı. Turgut Özal‘la yıldızları hiç barışmadı.

12 Eylül‘den sonra Tercüman'da yazdığı sert yazılarla tepki çekti. Yazıları nedeniyle sık sık mahkemelik oldu. Milli Güvenlik Konseyi‘nin 52 sayılı bildirisine aykırı davranmaktan üç ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 Ekim 1982'de girdiği Sağmalcılar Cezaevi‘nden 5 Ocak 1983'te cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

1991'de TRT‘de “Söz Meclis'ten İçeri” programını yaptı. Kanal 7'de çalıştı. Nazlı Ilıcak 1999 yılında, Akşam Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazılarında, “Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş‘ın kişilik haklarına yayın yoluyla saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle hakkında Ankara 23'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı ve bir milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Nazlı Ilıcak, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan TBMM 21. dönem milletvekilleri seçimlerinde, Başında Necmettin Erbakan‘ın olduğu Fazilet Partisi‘nden İstanbul milletvekili seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Kavakçı‘nın, TBMM‘ye türbanla girerek kriz meydana getirmesi “Başörtüsünü savunmanın neden laikliğe karşı bir kalkışma olduğunu anlamıyorum” diyerek korumuştur.

22 Haziran 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesi‘nin Fazilet Partisi'ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda Nazlı Ilıcak'ın milletvekilliği düştü ve 5 yıl siyaset yasağı geldi. 2011 genel seçimlerinde AK Parti‘den milletvekili adayı olmak istediyse de kabul edilmedi.

Nazlı Ilıcak; Tercüman, Meydan, Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış ve en son da Sabah gazetesinde yazmaktaydı. Ancak 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında “adı yolsuzluk iddialarına karışan bakanların istifa etmesi gerektiğini” savununca Gazete yönetimiyle fikir ayrılığına düşmüş ve 18 Aralık 2013 tarihinde işten kovulmuştur. Nazlı Ilıcak, bu olaydan sonra Bugün gazetesinde kayyuma devredilene kadar devam etti.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...