OSMAN SAĞIRLI

Çin’in kuzeyindeki Harbin şehri, Covid-19 için pozitif test eden herkese temas takibine gerek kalmadan bağımsız olarak ortaya çıkmaları şartıyla 1.570 dolar ödüyor. Çin devlet medyası The Beijing News’e göre şehir hükûmetinin bu yeni planı, semptom gösterdiğinde aktif olarak Covid-19 testi yaptırmak için öne çıkanları ödüllendirecek. Yapılan açıklamada “Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk, koku veya tat kaybı veya kas ağrısı gibi semptomları gösteriyorsanız, kendi kendinize ilaç almayın. Maske takın ve en yakın kliniğe gidin ve bize nereye seyahat ettiğinizi ve kiminle temas kurduğunuzu söyleyin” uyarısı yapıldı. Duyuruda “Semptomları hissettikten sonra bağımsız olarak öne çıkar ve bir doktoru ziyaret ederseniz, Covid-19 için pozitif test edenler 10.000 Çin yuanı ile ödüllendirilecektir” denildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonuna göre 5 Aralık’ta 31 şehirde 61 vaka tespit edilerek ülkedeki aktif vaka sayısı 1.060’a ulaştı. Harbin şehrinde ise 5 Aralık’ta yedi yeni koronavirüs vakası bildirildiği öğrenildi.

Omicron'dan korunmak için Covid geçirmiş olsanız da aşınızı yaptırın Omicron'dan korunmak için Covid geçirmiş olsanız da aşınızı yaptırın Ülkeler arasında giderek yayılan Omicron varyantının da Delta varyantı gibi aşılardan kaçabilme özelliğine sahip olduğunu söyleyen İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuriye Taşdelen Fışgın, iki doz aşının koruyuculuğu olmakla birlikte mutlaka hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğini söyledi.
Yine benzer rezalet! Bu defa Brezilya... İki bebeğe yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldı Yine benzer rezalet! Bu defa Brezilya... İki bebeğe yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldı Brezilya’da henüz 2 ve 4 aylık olan bebeklere yanlışlıkla BioNTech aşısı yapıldığı ortaya çıktı. Kusma ve ateş semptomları gösterdiği öğrenilen bebekler hastanede gözetim altına alındı.