Belçika ve İspanya Gazze için harekete geçti: Başbakanlar Orta Doğu'ya gidiyor

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Şeyda Karaca / Kaynak: Anadolu Ajansı
Belçika ve İspanya Gazze için harekete geçti: Başbakanlar Orta Doğu'ya gidiyor
Ispanya, Belçika, Gazze

İsrail Gazze'ye yönelik kanlı saldırılarını aralıksız sürdürürken, saldırıların başından bu yana Gazze'ye destek veren ve katliamların durması için çağrıda bulunan iki Avrupalı lider harekete geçti. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo'nun Gazze'deki durumu görüşmek ve siyasi çözüme katkı için bölgeyi ziyaret edeceği öğrenildi.

Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı Operasyonu, İsrail eşi benzeri görülmemiş kanlı saldırılarla Gazze'de katliama başladı. Abluka altındaki şehirde, hastaneler, camileri okullar vurulurken Batı saldırıları sessizlikle izledi.

Hükümetlerin sessizliğine karşı cesur toplumlar yürüyüşlerle, protestolarla Gazze'ye destek verdi, İsrail'e tepki gösterdi. 

İKİ LİDER ORTA DOĞU'YA GİDECEK

Saldırıların başından bu yana İsrail'e ateşkes çağrısı yapan iki Avrupalı lider ise İspanya'nın yeni Başbakanı Pedro Sanchez ile Belçika Başbakanı De Croo oldu. İki lider krizi yerinde çözmek ve barışı görüşmek üzere Orta Doğu'ya gideceklerini açıkladı.

De Croo, "Avrupa Birliği olarak gerginliğin düşürülmesine ve olası bir siyasi çözüme aktif katkıda bulunmak istiyoruz. İsrail ve Filistin'deki insani ve siyasi durumla ilgili görüşmeler yapacağız." ifadesini kullandı.

NETANYAHU VE ABBAS İLE AYRI AYRI GÖRÜŞÜLECEK

Sanchez ve De Croo, İsrail'de Cumhurbaşkanı İsaac Herzog ve Başbakan Binyamin Netanyahu, Filistin'de de Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

SANCHEZ'İN İLK YURT DIŞI SEYAHATİ OLACAK

İspanya Başbakanı Sanchez, yeni hükümeti kurduktan iki gün sonra ilk yurt dışı seyahatini İsrail ve Filistin'e yapmış olacak. İspanya'da Başbakanlık kaynakları, görüşmelerde "tüm sivillerin korunması, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze'ye insan yardımların girişlerinin garanti edilmesi ve bölgede iki devletli çözüme dayalı, kalıcı bir barış ve güvenliğin sağlanması" konularının görüşüleceğini aktardı.

İSPANYA FİLİSTİN'İN AVRUPA'DA TANINMASI İÇİN ÇALIŞACAK

Sanchez, daha önceki açıklamalarında, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısını kınamış ancak bunun hiçbir şekilde Gazze'de yaşananlara bir gerekçe olamayacağını vurgulamıştı. Filistin devletinin İspanya ve Avrupa'da tanınması için çalışacaklarını kaydeden Sanchez, buna rağmen hükümetindeki koalisyonun küçük ortağı Sumar adlı sol partilerin ittifakı içinde yer alan Podemos partisinin lideri Ione Belarra'nın "İsrail ile diplomatik ilişkileri kesin ve Netanyahu'nun Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını sağlayın" çağrılarına sessiz kalmayı tercih ediyor.

ULUSLARARASI BARIŞ KONFERANSI ÖNERİSİ

Sanchez, ayrıca İsrail ve Filistin arasındaki sorunların çözümü için uluslararası barış konferansı organize etmek istiyor.

Belçika hükümeti de 7 Ekim saldırılarından sonra Hamas'a tepki gösteren ve İsrail'e destek veren mesajlar verdi ancak İsrail saldırılarının yoğunlaşmasının ardından saldırıların artık orantılı olmaktan çıktığını bildirdi.

'GAZZE'DE ABLUKA KABUL EDİLEMEZ'

Başbakan Alexander De Croo, Hamas'ın saldırılarını sürdürmesi halinde İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu belirterek, "Ancak bu, insanların hayatta kalması için gerekli ihtiyaçları kesmeye asla bahane olamaz. Gazze'nin abluka altında tutulması kabul edilemez ve abluka bitmelidir." ifadelerini kullandı.

De Croo, 7 Kasım'da İsrail'in Gazze'deki mülteci kamplarına saldırılarına tepki göstererek, "Şahit olduğumuz şey artık orantılı karşılık olmaktan çıkmıştır." dedi.

BELÇİKA'DAN İSRAİL'E UCM ADIMI

Belçika Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez de Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrail hakkında savaş suçu soruşturması açmasını istedi. Belçika'nın Filistin devletini tanımayı düşündüğünü söyleyen Gennez, pek çok AB üyesi ülkenin hatta İspanya dahil büyük ülkelerin de Belçika gibi düşündüğünü dile getirdi.

15 Kasım'da ise Belçika'da Federal Parlamentonun Temsilciler Meclisi Başkanı Eliane Tillieux, İsrail'in gönderdiği "Hamas'ın saldırılarıyla ilgili videoyu" izletmeyi "O halde Gazze'deki katliamları da göstermek gerekli." diyerek geri çevirdi.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...