MAHMUT ÖZAY

Bu yıla mahsus olmak üzere yapılan YKS ikinci ek tercih işlemleri sürüyor, son tarih 18 Ekim. “Üniversiteli olma yolunda son şansınız iyi değerlendirin” diyen Rehberlik Uzmanı Cihan Kuzgun tercih listelerini oluştururken adayların nelere dikkat etmeleri gerektiğini sıraladı.

İşte o öneriler:

-Öncelikle ön lisans bölümlerinden tercih yapacak adayların TYT puanının 140 ve üzeri, lisans bölümlerinden tercih yapacak adayların ise AYT puanının 170 puan ve üzeri olması gerekiyor. Ayrıca sıralama barajı olan bölümleri tercih ederken de kendi sıralamalarının uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmaları şarttır.

-Adaylar Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzunu mutlaka detaylıca okusunlar.

-İstek sıralarına göre tercih edecekleri tüm program ve bölümleri belirlemeliler. Belirledikleri program ve bölümlerin burs, ücret, özel koşullar vb. özelliklerini çok dikkatli incelemelerini tavsiye ederim ki hatasız bir liste oluşturabilsinler.

-Tercih listelerini oluştururken ilgilerinin, yeteneklerinin doğrultusundaki alanları düşünerek tercih yapmaları önemlidir. Sınavdan aldıkları puana göre bölüm seçmek doğru değildir. Sevmedikleri istemedikleri bir bölümü puanları tutuyor diye listelerine almamalarında fayda vardır.

2021-YKS ikinci ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor 2021-YKS ikinci ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme için tercih işlemlerini bugün başlatıldığını duyurdu.