Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan'la telefon görüşmeleri yaptı. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Abdullahiyan'ın görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra başta Afganistan ve Suriye'yle bağlantılı gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede ayrıca, nükleer müzakereler konusu değerlendirildi.

Çavuşoğlu ile BAE'li mevkidaşı Nahyan'ın görüşmesinde ise ikili ilişkiler ele alındı.


Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı Afganistan'da yönetimi ele alan Taliban, Türkiye'ye heyet yolladı. Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu, görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu.
Bakan Çavuşoğlu: Suriye'de kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz Bakan Çavuşoğlu: Suriye'de kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "Suriye'ye yeni harekat olur mu?" sorusuna "Kendi güvenliğimiz için gerekeni yapacağız. Bu konuda son derece kararlıyız. YPG/PKK saldırılarında hem Rusya hem de ABD'nin sorumluluğu var" dedi.