'Benim Anayasam' referandumunda Özbek halkı 'evet' dedi

Yüzde 90,21 ile kabul edilen referandumla Özbekistan Anayasası’na “laik ve sosyal devlet” vurgusu dâhil edildi, serbest piyasa düzeninin altyapısı kuvvetlendirildi, cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin Parlamento’ya aktarılması yoluyla demokratikleşme sürecine ivme kazandırıldı.

- Güncelleme Tarihi:
'Benim Anayasam' referandumunda Özbek halkı 'evet' dedi
Özbekistan, Anayasa, Referandum
Gündem|Editör: Sinem Eryilmaz

PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL'UN HABERİ - 30 Nisan 2023 tarihinde Özbekistan’da anayasanın yüzde 65’inin güncellenmesini sağlayan referandum, halkın yüzde 84,54’ünün katıldığı oylama neticesinde yüzde 90,21’le kabul edilmiştir. Böylelikle Özbekistan Anayasası’na “laik ve sosyal devlet” vurgusu dâhil edilmiş, Özbek halkına müreffeh bir gelecek vadetme noktasında serbest piyasa düzeninin altyapısı kuvvetlendirilmiş, cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin Parlamento’ya aktarılması yoluyla demokratikleşme sürecine ivme kazandırılmış ve fikrî mülkiyetten kapsayıcı eğitime kadar önemli haklar güvence altına alınmıştır.

Bu anayasa referandumu ile “Toplum Sözleşmesi”...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...