Afganistan'ın, Taliban'ın "barış görüşmelerinin kolaylaştırılması amacıyla" bir temsilciliğe sahip olmasını onayladığı, ancak bunun Afgan topraklarında ya da Suudi Arabistan veya Türkiye'de bulunmasını tercih ettiği bildirildi. 
  Afganistan cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, bu fikrin, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile farklı siyasi liderlerin bir araya geldiği "istişare" toplantısında ortaya çıktığı belirtilerek, toplantının katılımcılarının (silahlı) muhalefetin sadece barış müzakereleri amacıyla bir adres veya bir büroya sahip olmalarını kabul ettikleri kaydedildi. 
  Açıklamada, katılımcıların muhalefetin adresinin Afganistan'da bulunması, ancak durum olanak vermezse, büronun bir İslam ülkesinde, tercihen Suudi Arabistan veya Türkiye'de olması konusunda ısrarcı olduklarının altı çizildi. 
  Afgan hükümetinden bir yetkili, bu açıklamanın Kabil'in Doha büyükelçisini geri çağırmasının ardından geldiğine dikkati çekerek, Afganistan'ın, Katar'ın başkentinde Taliban'ın bir temsilcilik açması konusunda ABD, Almanya ve Katar arasında yapılan müzakerelerden dışlanmasını protesto etmek istediğine işaret etti.