KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
27 Aralık 2012 - 14:47

Bu hafta 1'i yerli, 6 film vizyona girdi

Oscar ödüllü Robert De Niro, ''Medyum'' filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Tolstoy'un eserinden uyarlanan ''Anna Karenina'', ''Aşk'' ve ''Kıyamet Günü'' haftanın dram filmleri ''Pi'nin Yaşamı'' izleyenlere neşeli ve bir o kadar heyecanlı anlar yaşatacak. Haftanın tek yerli filmi ''Dönüşüm: HTR2B'', ilaç denemelerinin kobaylar üzerindeki etkilerini fantastik şekilde izleyici karşısına çıkaracak
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
26 Aralık 2012 - 13:06

Ayla Algan: Batı efsanesi bitti!..

Ayla Algan: "Batı tükendi ben ne yapayım ki!.. Batı felsefeleri de tükendi. Yani psikolojik, patalojik hastalık olmaya başladı. Beaudrillard'da psikiyatrlar bile hastalıklı... Ne fena değil mi?"
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
24 Aralık 2012 - 12:20

Itrî ve Nâbî İstanbul'da anıldı

UNESCO'nun Nâbî ve Buhurîzâde Mustafa Itrî Efendi'yi vefatlarının 300. yıl dönümünde 2012'yi anma yılı ilân etmesinin ardından, Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen anma etkinliklerinin finali Topkapı Sarayı Aya İrini Anıt Müzesi'nde gerçekleştirildi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
23 Aralık 2012 - 17:40

Akif, Mısır'a 'fes' için kaçmadı!

Türkiye Gazetesi yazarı Yavuz Bülent Bakiler, Mehmet Akif Ersoy'un Mısır'a, başındaki fesi çıkarmamak için değil, kendisine yapılan baskılar sonucu gitmek zorunda kaldığını söyledi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
23 Aralık 2012 - 12:22

Sinemada dijital dönem başlıyor

Kopmuş ve parça film karelerinden sinema yapan Ahmet Uluçay'lar yerine cep telefonlarından film çeken, evindeki pc'de kurgulayan üstelik bunu HD yapan ve dağıtımcıya FTP linkini atıp, ''bir izleyin bakalım kaç DCP kopya çıkabiliriz'' diyen kuşak geliyor!..
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
22 Aralık 2012 - 12:07

İstanbul'un en eski su sistemi bulundu

Küçükçekmece Gölü Havzası'ndaki Bathonea antik kenti kazı alanında, büyük taşlarla oluşturulmuş düzenli bir su yolu ortaya çıkarıldı. Vali Mutlu, " İstanbul için çok kıymetli bir yer ortaya çıkarıldı. Şu ana kadar 5 noktada kapak sistemi bulundu. Kapaklardan içine girerek temizleme yapılmış. Günümüzdeki su yollarının bire bir aynısı inşa edilmiş" dedi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
20 Aralık 2012 - 16:37

Bu hafta 7 film vizyona girdi

Bu hafta 3'ü yerli, 7 film vizyona girdi. Hollywood'un ünlü aktörlerinden Tom Cruise "Jack Reacher", Brad Pitt ise "Kibarca Öldürmek" filmiyle sevenlerinin karşısına çıkacak. "Elveda Katya", "F Tipi Film" ve "Kod Adı: Venüs" adlı Türk filmleri ile "Bekarlığa Veda" ve "Cherry'in Hikayesi" sinemaseverlerle buluşacak.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
20 Aralık 2012 - 14:51

Sıradışı bir kahraman: Jack Reacher

Rastgele beş kişi, altı el ateş edilerek bir sniper tarafından öldürülür. Bütün deliller bir kişiyi işaret etmektedir. Fakat açıklanamayan çok şey vardır.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
19 Aralık 2012 - 14:07

Ediz Hun'la yeni kitabını konuştuk

Gazetemiz yazarlarından Ediz Hun'la yeni kitabı "Yaşat ki Yaşayasın" kitabını konuştuk. Hun, "Yaşadığını ortamı iyi muhafaza et, ona şefkatle yaklaş titizlikle onu korumaya alış ki; sen ve senden sonra gelecek diğer nesiller de mutlu yaşayabilsin" diyor.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
19 Aralık 2012 - 10:21

Diyarbakır, terör değil Peygamberler şehridir

Diyarbakır'da 7 Peygamberin medfun bulunmasına rağmen adının terörle anıldığını belirten Arslanoğlu, "Şehrimiz bunu değil 'Peygamberler şehri' unvanını hak ediyor" dedi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
17 Aralık 2012 - 12:20

Türkiye'den Üsküp'e 5 bin 675 kitap

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi aracılığıyla Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Brakya Miladinovci Şehir Kütüphanesine 5 bin 675 Türkçe kitap bağışlandı.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
16 Aralık 2012 - 14:00

Adalar Müzesi'nde "Göç" sergisi

Hazırlıkları 2011 yılında başlayan, küratörlüğünü Deniz Koç'un yaptığı sergide, kentler arası yer değiştirme, insan hikâyeleri, yeni çevre deneyimleri, paylaşım, yalnızlık, sevme ve sevilme bağlantıları, gidenlerin ve gelenlerin gözünden sunuluyor.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
15 Aralık 2012 - 12:32

Tunceli Valiliğinden tanıtım atağı

İlin tanıtılması amacıyla il yıllığının yanı sıra valilikçe, Fırat Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla, Tunceli'nin el sanatları, mutfağı, halk müziği, folkloru ve doğasını anlatan bir dizi kitap yayınlandı.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
14 Aralık 2012 - 13:18

Hayat Ağacı'ndan "Divriği" özel sayısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hayat Ağacı dergisinin Divriği Külliyesi Özel Sayısı için kaleme aldığı yazıda, "Divriği Ulucamii, Türk beyliklerinden Mengücükoğulları'nın Anadolu'ya en değerli mirasıdır. Divriği Ulucamii'nde halen devam eden çalışmaları heyecanla takip ediyorum" dedi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
13 Aralık 2012 - 15:45

Dijital yayıncılık matbaaya rakip değil

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu, ''Dijital yayıncılk ayrı bir yayın türüdür. Geleneksel yayıncılığın karşısında bir tür değil. ABD'de bile halen yayıncılığın ancak yüzde 5'i dijital'' dedi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
13 Aralık 2012 - 14:23

Bu hafta 4 yeni film vizyonda

Bu hafta 2'si yerli olmak üzere 4 yeni film vizyona giriyor.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
10 Aralık 2012 - 12:16

Kütahya'nın çeyiz sandığı açıldı

Valilik, ilin tamamının sanal ortamda gezilebileceği yaklaşık 310 bin kare fotoğraf ve 3 bin 500 plandan oluşan ''360 Kütahya'' projesini tanıttı. Vali Kenan Çiftçi, ''Proje, dünyada şehir bazında yapılmış en büyük sanal görselleştirme çalışmasıdır'' dedi.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
08 Aralık 2012 - 16:56

Film afişine Türk bayrağı koydu salonları doldurdu

Kıbrıs Türkü, "Kod Adı: Venüs" adlı ilk filmiyle Cannes'te sinemaseverlerin karşısına çıktı. İlgi çok azdı. Yönetmen Tamer Garip, Türk bayrağı, mushaf ve silahın bulunduğu afişi asınca salon doldu taştı.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
06 Aralık 2012 - 15:17

Bu hafta 2'si yerli 5 film vizyona girecek

Oscar ödüllü Denzel Washington'ın rol aldığı "Uçuş" filmi, izleyiciyle buluşacak. "Çalıntı Hayat" filmi, genç bir yazarın edebiyat dünyasında hızla yükselişini konu ediniyor. Çocuklar, haftanın animasyon filmi "Benim Annem Bir Dinozor", ile eğlenceli vakit geçirecek. Haftanın yerli yapımlarından "Çakallarla Dans 2:Hastasıyız Dede" komediseverleri, "Açlığa Doymak" ise dramseverleri salonlara çekmeyi hedefliyor.
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
29 Kasım 2012 - 14:20

Bu hafta 2'si yerli 5 film vizyonda

Aksiyon filmleriyle Türkiye'de büyük bir hayran kitlesine sahip Jean-Claude Van Damme ile Scott Adkins, Dolph Lundgren'in rol aldığı "Evrenin Askerleri: İntikam Günü", sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. Haftanın yerli yapımları; yönetmen Ruhi Karadağ'ın cezaevi ve açlık grevlerini işlediği belgesel-dram türündeki filmi "Simurg" ile gerilim ve korku türündeki "Görünmeyenler"
KÜLTÜR - SANAT - KÜLTÜR - SANAT
28 Kasım 2012 - 12:08

Kudüs'te Haçlı ordusunun Müslümanlara zulmü

15 Temmuz 1099 günü Kudüs'e giren Haçlı ordusu, 70 binden fazla Müslüman veYahudi'yi kılıçtan geçirerek, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir vahşet gerçekleştirdi. Ömer Camii'nde akıtılan İslam kanı, atlı bir süvarinin dizlerine kadar çıkacak dere gibi olmuştu.
Başa Dön