- Yürüyünce ortaya çıkıyor, uzuv kaybına neden oluyor
19 Şubat 2024 - 15:44

Vitrin hastalığını hafife almayın! Yürüyünce ortaya çıkıyor, uzuv kaybına neden oluyor

Halk arasında 'vitrin hastalığı' olarak bilinen ve damar tıkanıklığına bağlı olarak bacaklara giden kan akımının azalması sonucu yürümekle ortaya çıkan hastalık, hayatı ciddi derecede tehdit ediyor. Tıbbi adı ‘Ateroskleroz’ olan hastalık felce ve kalp krizine neden oluyor.
 - Soğuk hava vücutta en çok bu organı hedef alıyor
19 Şubat 2024 - 12:27

Uzman isim uyardı: Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Soğuk havanın insan vücuduna etkileri konusunda uzman isimden uyarı geldi. Prof. Dr. Özgür Çiftçi, soğuk havada kalp hastalıklarında artış olduğunu belirtti. Çiftçi, özellikle kalp hastalarının soğuk havalarda beslenme ve yaşam tarzlarına dikkat etmelerini söyleyerek uyarılarda bulundu.
 - Her derde deva, şifa deposu! Sırrı ana malzemesinde saklı
19 Şubat 2024 - 10:36

Her derde deva, tam bir şifa deposu! Bu çorbanın sırrı ana malzemesinde saklı

Özellikle kış aylarında tüketilen ve "şifa deposu" olarak bilinen balık çorbasının yapılışını ustası anlattı. Balıkçı Tuncay Kılıç, "Tadının değişmemesi için köpüğü alınmalı" dedi.
Sağlık - Sağlık
18 Şubat 2024 - 11:38

Uzman doktor KOAH'a dikkat çekti: Sigara içmeyenler de risk altında

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, KOAH'ın sadece sigara içenlere özgü bir hastalık olmadığına dikkat çekti. Özlü, hayatında hiç tütün ürünü kullanmayan insanların da risk altında olduğunu belirtti.
 - Kış aylarının vazgeçilmezi! Kod adı 'gripsavar'
17 Şubat 2024 - 13:18

Kış aylarının vazgeçilmezi, bağışıklığın dostu: Gripsavar

Kış aylarında taze meyvelerin bir araya geldiği ve halk arasında ‘gripsavar’ olarak adlandırılan atom içeceği kış aylarının vazgeçilmezi oldu.
 - Dudağında sık sık uçuk çıkanlar risk altında
17 Şubat 2024 - 12:05

Şaşırtan araştırma ortaya koydu: Uçuk virüsü demansı tetikleyebilir

Yeni yapılan bir araştırma, uçuğa yatkın kişilerin ilerleyen yaşlarda demansa yakalanma riskinin iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.
Sağlık - Sağlık
17 Şubat 2024 - 10:43

Uzmanından ‘kış’ uyarısı: Soğukta kalp krizi geçirme riski daha fazla

Kış aylarında artan kalp krizi riskini önlemek için uyarılarda bulunan Kalp ve Damar Cerrahı Doktor Selami Doğan, kapalı yerlerin havalandırılmasına ve temiz havada yürüyüş yapılmasına dikkat çekti.
 - Aplikasyonla egzersiz sakat bırakıyor
17 Şubat 2024 - 04:38

Sosyal medya sakat bırakıyor! Aplikasyonlarla egzersiz yapmak, faydadan çok zarar getiriyor

Sosyal medyada kullanılan filtrelerdeki gibi ince olmak için evde kendi kendine çeşitli aplikasyon ve platformlardaki egzersizleri uygulayanlar, spor yaralanmaları ile hastaneye koşuyor.
Sağlık - Sağlık
16 Şubat 2024 - 15:28

Canan Karatay yemeyin diyordu… İbrahim Saraçoğlu'nun gözdesiymiş! Yemeyen bin pişman olur, her lokması şifa

Herkesin her gece sofrasından eksik etmediği o besin, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da gözdesiymiş. Canan Karatay’ın ağzınıza bil sürmeyin dediği bu besinin faydalarını duyunca sofranızdan eksik etmeyeceksiniz. Her lokması şifa veriyor. Kimse bilmiyor ancak tüm vücudu baştan aşağı yeniliyor.
Sağlık - Sağlık
16 Şubat 2024 - 15:03

Canan Karatay’ın güzellik sırrı: Sivilceleri anında yok eden sabun, gece yatmadan sürmeniz yeterli!

Havaların bir ısınıp bir soğumasından kaynaklı yüzümüzde kuruluk ve sivilcelenmeler görülebilir. Bu sivilceler hem vücudu kurutur hem de leke oluşturabilir. Bu tarz durumlar yaşıyorsanız bu sabunu mutlaka gün içerisinde kullanın. Canan Karatay güzellik sırrını paylaştı. Onlarca para vermeden cildiniz bebek gibi parlasın. Gece yatmadan sürmeniz yeterli.
Sağlık - Sağlık
16 Şubat 2024 - 13:57

Herkes aynı hatayı yapıyor: Şifa olsun diye böyle içilen ‘ballı süt’ faydasını kaybediyor

Kış aylarında hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilen ballı sütün çok kaynatılmaması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Elif Akçeken, “Eğer bal yüksek derecede kaynatılırsa, içindeki doğal enzimler, vitaminler ve diğer biyoaktif bileşenler zarar görebilir ve balın besleyici özellikleri yok olur” dedi.
Sağlık - Sağlık
15 Şubat 2024 - 17:31

7 etkili öneri sinüzitin kökünü kurutuyor, mutlaka uygulayın

Kış aylarında Türkiye’de her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin sinüzitten etkilendiğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, bu sağlık sorununun kronikleşmemesi için çözüm önerilerini sıraladı.
 - Merdiven çıkamıyordu, 40’ından sonra hayatı değişti
15 Şubat 2024 - 16:56

Merdivenleri çıkamıyordu, arkadaşının tavsiyesi hayatını değiştirdi… Yaşını duyan şaşıp kalıyor

Dr. Joseph Maroon, dünyanın zorlu yarışlarından Ironman Triatlonu’nu tamamlayan en yaşlı sporculardan biri. 40’larındayken hareket etmekte dahi zorlanıyorken süper fit bir sporcuya dönüştü, başarısının sırlarını ise merak edenlerle paylaştı.
Sağlık - Sağlık
15 Şubat 2024 - 15:35

Uzun süren boğaz ağrısının nedeni sandığınızdan ciddi olabilir

Geçmeyen boğaz ağrısına dikkat! Uzmanı, kronik hale gelen bu durumun reflü, alerji, enfeksiyon, tümör gibi durumların habercisi olduğunun altını çizdi ve uyarılarda bulundu.
 - Çoğu kimse bilmiyor, her derde deva
15 Şubat 2024 - 14:24

Laf değil gerçek! Her derde deva: Yer inciri

Sinop'un Karakum yolu ve Adabaşı mevkii üzerinde ve dağlık alanlarında yetişen bir 'kaktüs' türü olan 'yer inciri', 'dikenli incir' adıyla da biliniyor. İnsan vücuduna oldukça yararı olan yer incirinin, şeker hastalarına, grip-nezle, kabızlık, çeşitli enfeksiyonlara ve bağırsakların çalışmasına olan etkisiyle fazla kilolardan kurtulmaya da yararı oldukça büyük olduğu söyleniyor. Günde 5 adetten fazla tüketilmesinin mideye zarar verdiği belirtiliyor.
 - Mideyi perişan ediyor, kansere davetiye çıkarıyor
15 Şubat 2024 - 12:55

Ispanak yerken bilmeden hata yapıyoruz! Mideyi perişan ediyor, kansere davetiye çıkarıyor

Sağlıklı beslenmede vazgeçilmez olan ıspanak, yemeği yapılıp tekrar tekrar ısıtıldığında tehlikeli bir hal alıyor. Uzmanlar ve araştırmalar, bu şekilde yenilen ıspanağın zararını gözler önüne seriyor.
 - Arkadaşının ısrarı ile gitti, 5 dakika ile hayatı kurtuldu
15 Şubat 2024 - 11:35

Arkadaşının ısrarı ile gitti, ayırdığı 5 dakika ile hayatı kurtuldu! Şimdi herkesi uyarıyor

Sağlıklı hayat merkezinde görev yapan Dr. Mehlika Yavuz, erken teşhisin önemine kendinden örnek verdi. Yalnızca 5 dakika ayırıp çektirdiği mamografi sayesinde meme kanserinin erken evrede teşhis edildiğini vurgulayan Dr. Yavuz, “İşte o beş dakika benim tüm hayatıma yön verirken, çok olumlu sonuçlara sebep oldu” dedi.
 - Orucun bir faydası daha kanıtlandı
15 Şubat 2024 - 09:28

Orucun bir faydası daha kanıtlandı! Vücuttaki iltihaba engel oluyor

Oruç tutmanın vücuda birçok faydası kanıtlanmışken, yeni bir araştırma orucun bağışıklık sistemine destek verek vücutta oluşan iltihaplanmayı önlediğini ortaya koydu. Peki bu nasıl oluyor?
 - En önemli belirti 'ateş'
15 Şubat 2024 - 03:00

Çocukluk çağı kanserlerinde korkutan artış: Yılda 5 teşhis!

En sık görülen çocukluk çağı kanseri lösemi. Löseminin ortaya çıkışında, bağışıklık sistemi bozuklukları, radyasyon, son yıllarda hayatımızın her alanını işgal eden kimyasal maddeler var.
Sağlık - Sağlık
14 Şubat 2024 - 03:05

Kırık kalp 'kalpten' öldürüyor

Duygusal stresin kalp için olumsuz etkileri olduğunu belirten uzmanlar, ‘kırık kalp sendromu’nun kişiyi ölüme kadar götürebileceğini söylüyor
 - 35 bin atamada branş dağılımı bu hafta netleşiyor
14 Şubat 2024 - 03:00

Sağlık Bakanı Koca açıkladı! 35 bin atamada branş dağılımı bu hafta netleşiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıkta 35 bin atamaya ilişkin branş dağılımının bu hafta netleşeceğini duyurdu.