Bağırsak yığını hastalığı nedir? Adnan Oktar gözaltına alınırken kimse fark etmemiş! Bağırsak yığını belirtileri nedir?

Bağırsak yığını hastalığı nedir? Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda düzenlenen operasyon kapsamında suç örgütü kurma ve yönetme suçlamasıyla gözaltına alınan Adnan Oktar hakkında az bilinen bir gerçek ortaya çıktı. Suç örgütü lideri Oktar hakkında hazırlanan bir belgeselde ilk defa ortaya çıkan detaylar şok etti. Oktar’ın da bağırsak yığını hastalığı hastası olduğu ortaya çıktı. Peki, herkesin korktuğu bağırsak yığını belirtileri nedir?

- Güncelleme Tarihi:
Bağırsak yığını hastalığı nedir? Adnan Oktar gözaltına alınırken kimse fark etmemiş! Bağırsak yığını belirtileri nedir?
Sağlık|Editör: Mücahit Dere

Geçtiğimiz haftalarda yayımlanan bir belgeselde suç örgütü kurma ve yönetme suçlamasıyla yargılanan ve halihazırda gözaltına bulunan Adnan Oktar’ın bağırsak yığını hastası olduğu ortaya çıktı. Kullanıcılar ise bağırsak yığını hastalığı nedir? sorusuna yanıt aramaya başladı. Çok sayıda kadına taciz ve tecavüzlerin yapıldığı suç örgütünün lideri olan Oktar’ın da yakalandığı bağırsak yığını hastalığının belirtileri merak ediliyor. Peki, bağırsak yığını belirtileri nedir?

BAĞIRSAK YIĞINI HASTALIĞI NEDİR?

Geçtiğimiz haftalarda Adnan Oktar tarafından ve kurulan ve yönetilen suç örgütü hakkında bir belgesel yayımlandı. Belgeselde söz hakkı verilen mağdur kadınlardan biri, “Yayında karşısında oturuyoruz. Adamın bacaklarının arasında kocaman bir bağırsak yığını var. Görüyoruz. Bunu cemaatin içindeki herkes biliyordu. Ancak kimse bunu sesli konuşmadı. O da bunu 'Mehdi'nin bacakları arasında bir büyüklük vardır' diyerek sahte bir hadise insanlara empoze etti.” ifadelerini kullandı. Pek, Adnan Oktar’ın yakalandığı bağırsak yığını hastalığı nedir? işte detaylar…

Bağırsak yığını, kalın veya ince bağırsağın bir bölümünün kendi etrafında veya mezenter (bağırsakları besleyen zar) etrafında bükülmesi sonucunda bağırsak tıkanıklığının olmasıdır. Bağırsak düğümlenmesi olarak da bilinir.

Bağırsak yığını hastalığı nedir? Adnan Oktar gözaltına alınırken kimse fark etmemiş! Bağırsak yığını belirtileri nedir?

Bağırsak yığını, bağırsaklarda yapışıklıklar, fıtıklar, tümörler veya iltihaplanma gibi nedenlerle oluşabilir. Ayrıca, bağırsaklarda aşırı gaz veya dışkı birikimi de bağırsak yığınına neden olabilir.

Bağırsak yığınının belirtileri arasında karın ağrısı, şişkinlik, kusma ve ishal veya kabızlık yer alır. Bu belirtiler, bağırsak düğümlenmesinin şiddetine ve süresine göre değişebilir.

Bağırsak yığını, acil bir durumdur ve tedavi edilmediği takdirde bağırsağın delinmesine ve ölüme neden olabilir. Bağırsak yığınının tedavisi, bağırsağın düğümlendiği yerin cerrahi olarak açılması ile yapılır.

Bağırsak yığınının nedenleri

Bağırsak yığınının nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Yapışıklıklar: Karın ameliyatları, travma veya enfeksiyon gibi nedenlerle karın içinde yapışıklıklar oluşabilir. Bu yapışıklıklar, bağırsakların hareketini kısıtlayarak düğümlenmesine neden olabilir.
  • Fıtıklar: Bağırsak, karın duvarındaki bir açıklıktan dışarı çıkabilir. Bu durum, bağırsakların düğümlenmesine neden olabilir.
  • Tümörler: Bağırsaklarda tümör oluşumu, bağırsakların hareketini kısıtlayarak düğümlenmesine neden olabilir.
  • İltihaplanma: Bağırsaklarda iltihaplanma, bağırsakların şişerek düğümlenmesine neden olabilir.
  • Aşırı gaz veya dışkı birikimi: Bağırsaklarda aşırı gaz veya dışkı birikimi, bağırsakların düğümlenmesine neden olabilir.

BAĞIRSAK YIĞINI BELİRTİLERİ NEDİR?

Bağırsak yığınının belirtileri

Bağırsak yığınının belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Karın ağrısı: Bağırsak yığınının en yaygın belirtisidir. Ağrı, genellikle karnın üst kısmında veya orta kısmında hissedilir. Ağrı, ani ve şiddetli olabilir.
  • Şişkinlik: Bağırsaklarda tıkanıklık olması, gaz ve dışkı birikmesine neden olarak şişkinliğe yol açabilir.
  • Kusma: Bağırsak tıkanıklığı, bağırsakların boşaltılamaması nedeniyle kusmaya neden olabilir.
  • İshal veya kabızlık: Bağırsak tıkanıklığı, bağırsakların hareketini etkileyerek ishal veya kabızlığa neden olabilir.

Bağırsak yığınının tedavisi

Bağırsak yığını, acil bir durumdur ve tedavi edilmediği takdirde bağırsağın delinmesine ve ölüme neden olabilir. Bağırsak yığınının tedavisi, bağırsağın düğümlendiği yerin cerrahi olarak açılması ile yapılır. Cerrahi müdahale, laparoskopik veya açık cerrahi olarak yapılabilir.

Laparoskopik cerrahi, karın duvarında küçük kesilerle yapılan bir cerrahi yöntemdir. Açık cerrahi ise karın duvarında büyük bir kesi ile yapılan bir cerrahi yöntemdir.

Cerrahi müdahalenin ardından, hastanın bağırsak fonksiyonlarının normale dönmesi için birkaç gün hastanede kalması gerekebilir.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...