Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik adımlar ele alındı. Görüşmede, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmeler ile ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin bölge istikrarı ve barışı adına açılan yeni dönemde gereken katkı ve desteği sağlayacağını ifade etti. Dağlık Karabağ’da Azerbaycanlıların ve Ermenilerin barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamasını sağlayacak şartları oluşturmak istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçekleştiğinde tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını bir kez daha göstermiş olacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, Telegram hesabından açıklama yaptı
Telegram hesabından açıklama yapan Erdoğan, "Bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sayın Putin ile görüşmemizde Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik adımları ele alırken, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmeler ile ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunduk.

Görüşmede, Türkiye'nin bölge istikrarı ve barışı adına açılan yeni dönemde gereken her türlü katkı ve desteği sağlayacağını ifade ettik. Dağlık Karabağ’da barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamayı sağlayacak şartları oluşturmak istiyoruz. Bu gerçekleştiğinde de inşallah tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını bir kez daha göstermiş olacağız."