Steam neden dolara geçiyor? Steam dolara neden geçmedi, İPTAL mi, dolar kuruna saat kaçta geçecek?

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Türkiye Gazetesi / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Steam neden dolara geçiyor? Steam dolara neden geçmedi, İPTAL mi, dolar kuruna saat kaçta geçecek?
Steam, Oyun

Steam dolara geçti mi, saat kaçta geçecek yanıtı tartışılıyor. | Steam dolar kuruna 20 Kasım’da geçeceğini “Türkiye'deki fiyatlandırma ve Steam cüzdanı bakiyeleri 20 Kasım'dan itibaren USD'ye dönüşecek.” açıklaması ile duyurmuştu. Bugün 20 Kasım ancak Steam henüz dolar kuruna geçmedi. Halen TL üzerinden oyun satışı yapmaya devam ediyor. Bu gelişmenin ardından Steam’in dolar kuruna geçişi iptal mi oldu sorusu akıllara geldi. Steam dolara neden geçmedi, dolar kuruna saat kaçta geçecek? İşte detaylar…

Steam dolara saat kaç geçecek? Steam TL’den dolar kuruna geçiş yapılacağını ve bundan sonra oyunların dolar ile mağaza satılacağını duyurdu. Bu gelişme Türkiye’deki milyonlarca oyuncuyu üzmüştü. 20 Kasım’da dolar kuruna geçileceğini duyuran Steam platformunda bugün 20 Kasım olmasına rağmen TL ile satış yapılmaya devam ediliyor. Peki, Steam dolara saat kaçta geçecek?

STEAM DOLARA GEÇTİ Mİ?

Steam mağazası henüz 20 Kasım 2023 Pazartesi günü saat 20.00 itibari ile dolar kuruna geçiş yapmadı. Steam mağazında oyunlar Türk Lirası ile satılmaya devam ediyor. Peki, Steam dolar kuruna geçişi iptal mi etti, saat kaçta geçecek? Akıllarda bu sorular yer aldı.

STEAM DOLARA SAAT KAÇTA GEÇECEK?

Steam dolar kuruna henüz geçiş yapmış değil. Steam’in dolara 21 Kasım Salı gecesi 01.00-03.00 saatleri arası geçiş yapması bekleniyor.

STEAM DOLAR KURUNA GEÇERSE NE OLACAK?

Steam dolar kuruna geçerse artık oyunlar mağazadan dolar ile alınabilecek, Türk Lirası ile ödeme yapılamayacak.

STEAM DOLARA GEÇİŞİ İPTAL Mİ ETTİ?

Steam tarafından dolar kuruna geçişin iptal edildiği yönünde bir açıklama yapılmadı. Dolar kuruna geçişin bu gece yapılması bekleniyor.

STEAM NEDEN DOLARA GEÇİYOR?

Steam dolar kuruna geçişi ile ilgili şu açıklamayı yayınladı:

"Arjantin ve Türkiye'deki Steam mağazası USD kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğe, toplam 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlar eşlik edecek.

20 Kasım'dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye'deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Bu değişikliği iki yeni fiyatlandırma bölgesi kullanarak yapacağız: "LATAM-USD" (bu bölgeye Arjantin dâhildir) ve "MENA-USD" (bu bölgeye Türkiye dâhildir). Bu yeni bölgelerde düşük USD fiyatlandırması yapılmasını öneriyoruz ve fiyatlandırma araçlarımızdaki tavsiyeleri bunu yansıtacak şekilde güncelledik."

304;PTAL mi, dolar kuruna saat kaçta geçecek?" width="850px" height="100%" class="lazyload mx-auto my-3 d-block" data-src="https://icdn.turkiyegazetesi.com.tr/images/23-11/20/geag.jpg">

STEAM DOLARA ŞİMDİYE KADAR NEDEN GEÇMEDİ?

Steam şimdiye kadar neden TL ile devam edip dolara geçme kararı aldığı ile ilgili şu açıklamada bulundu:

"Arjantin ve Türkiye'de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye'deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor."

STEAM DOLARA GEÇİNCE NELER OLACAK?

Arjantin Pesosu veya Türk Lirası cinsinden olan Steam cüzdanı bakiyeme ne olacak?

20 Kasım 2023'te, Steam cüzdanınızın mevcut bakiyesi o günün kuruyla USD'ye dönüştürülecek.

"LATAM-USD/MENA-USD" fiyatlandırmasının olduğu diğer ülkelerde/bölgelerde ne olacak?

Latin Amerika ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 25 ülkede/bölgede ilk defa bölgesel USD fiyatlandırması kullanılacak. Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkelerde/bölgelerde, geliştiricinin belirlediği Steam fiyatlandırması doğrultusunda bir fiyat artışı veya azalması olabilir.

Oyun içi satın alımlar ne olacak?

Bundan sonra bu yeni LATAM-USD ve MENA-USD fiyatlandırma bölgelerindeki oyun içi satın alımlarda varsayılan olarak USD kullanılacak.

Oyunlar ABD'deki fiyatla aynı mı olacak yoksa Steam mevcut peso veya lira fiyatlarını USD olarak mı gösterecek?

Steam "Geliştiriciler Steam'deki oyun veya oyunlarının fiyatlarını LATAM - USD ve MENA - USD bölgelerinde belirler ancak önerilen fiyatlarımız azaltılmış USD fiyatıdır. Bir geliştirici, 20 Kasım'a kadar LATAM/MENA fiyatlandırmalarını girmezse, varsayılan olarak düz USD fiyatlarını göstereceğiz." açıklamasında bulundu.

20 Kasım'da peso ve lira cinsinden cüzdanlar dönüştürülürken nasıl bir kur kullanılacak?

Steam "Steam kullanıcılarının cüzdanlarının USD'ye çevrileceği döviz kurunu belirlemek için 20 Kasım'daki US Bank döviz kurunu kullanacağız." ifadelerini kullandı

Perakende cüzdan kodları bu değişiklikten nasıl etkilenecek? Örneğin, USD cüzdan kodlarını etkinleştirmek mümkün olacak mı?

MENA - USD ve LATAM - USD ülkelerinde/bölgelerinde USD cinsinden cüzdan kodları 20 Kasım'dan sonra etkinleştirilebilecek. Buna ek olarak Türk Lirası ve Arjantin Pesosu cinsindeki Steam cüzdanı kodları, 20 Kasım'dan itibaren kullanıldıkları gündeki döviz kuruna göre otomatik olarak USD'ye dönüştürülecek.

Abonelikler ne olacak?

Steam'de Arjantin Pesosu veya Türk Lirası cinsinden devam eden bir aboneliği olan müşterilerin mevcut abonelik süreleri sona erdikten sonra otomatik bir şekilde sona erecek. Steam'de hesabınızın abonelik yönetimi sayfasına giderek aboneliğinizi USD cinsinden devam ettirebilirsiniz. Bu sayfaya gitmek için Steam istemcisinin sağ üstünde yer alan kullanıcı adınıza tıklayın, "Hesap detayları"nı seçin ve sayfanın üstünde yer alan "Abonelikleri düzenle"ye tıklayın.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...