Bu noktayı hep gözden kaçırmışız. İşte Hatay usulü etli kuru fasulye tarifi

Bugüne kadar Hatay usulü etli kuru fasulye yemeği yaparken hep gözden kaçırmıştık. Fasulyenin lezzetine lezzet katacak bir püf nokta vereceğiz. Hem tereyağı hem de zeytin yağı kuru fasulyeye eklenmeli. Böyle yapıldığında Hatay usulü etli kuru fasulye daha lezzetli oluyor ve gaz yapmıyor

- Güncelleme Tarihi:
Bu noktayı hep gözden kaçırmışız. İşte Hatay usulü etli kuru fasulye tarifi

Kuru fasulye, geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerindir. İçerisine eklenen et, pastırma veya sucuk kuru fasulyenin lezzetine lezzet katacaktır. Hatay usulü kuru fasulye tarifinde ise zeytinyağı + tereyağını birlikte kullanmalısınız. Hataylılar, Hatay usulü kuru fasulye yemeği yaparken bu şekilde pişirilmesini tavsiye ediyor. 

HATAY USULÜ ETLİ KURU FASULYE TARİFİ

Nefisyemektarifleri.com'da yer alan bir içerikte; Hatay usulü etli kura fasulye pişirirken dikkat edilecek kurallar teker teker paylaşıldı.

Malzeme listesi: 

1 kase kuru fasulye (bir gün önceden ıslatılmış olmalı)
1 büyük boy soğan
1 kurutulmuş biber yada taze biber
250 gr et
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
75 gr tereyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı tatlı biber salçası

Bu noktayı hep gözden kaçırmışız. İşte Hatay usulü etli kuru fasulye tarifi

Yapılışı:

Etler yağıyla kavrulur.

Ardından tereyağı ve zeytin yağı eklenir. Bir dakika boyunca kavrulur.

Ardından soğan, biber ve salçalar eklenir. Karıştırılır.

Fasulye eklenir.

Üzerini serçe parmağı geçecek kadar da su eklenir.

Pişmeye yakında tuz atılır (fasulyeler bazen ne kadar kaynatsak pişmiyor .Sanki bu durumlarda tencereye 1 bardak soğuk su ekleyin

Biraz daha kaynatın. Yumuşadıklarını göreceksiniz)

Dipnot: Kuru fasulyenin lezzetini artırmak için fasulyeleri gün öncesinden su dolu bir kaba alabilirsiniz. Böylelikle fasulyeler şişkinliğini atacak ve gaz sorunu ortaya çıkarmayacaktır. 

KURU FASULYENİN GAZ YAPMAMASINI SAĞLAYAN YÖNTEMLER

Kuru fasulye gibi lif açısından zengin besinler genellikle sindirim sisteminizi uyarabilir ve gaz oluşumuna neden olabilir. Ancak, kuru fasulyeyi pişirme ve tüketme yöntemlerinizi değiştirerek gaz oluşumunu azaltabilirsiniz. İşte kuru fasulyenin gaz yapmaması için öneriler:

1. **Fasulyeleri Uygun Şekilde Haşlayın:** Fasulyeleri önceden suda bekletip ardından taze su ile haşlamak, fazla nişastayı ve gaza neden olan bileşenleri uzaklaştırabilir. Fasulyeleri bir gece suda bekletin, suyunu değiştirin ve taze su ekleyip haşlayın.

2. **Limon Ekleyin:** Fasulyeyi pişirirken suya biraz limon suyu eklemek, gaz oluşumunu azaltabilir. Limonun asitliği, fasulyenin sindirimini kolaylaştırabilir.

3. **Baharatları Kullanın:** Kimyon gibi bazı baharatlar, gaz oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Yemek pişirme esnasında kimyon veya diğer sindirimi kolaylaştırıcı baharatları eklemek faydalı olabilir.

4. **Fasulyeyi İyi Pişirin:** Fasulyeyi yeterince pişirmek, sindirimi kolaylaştırabilir. Tamamen pişmiş fasulye, sindirim sisteminiz tarafından daha iyi işlenecektir.

5. **Lif Alımını Yavaşça Artırın:** Eğer lifli besinlerle yeni tanışıyorsanız, lif alımını yavaşça artırarak sindirim sisteminizin alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Ani bir lif artışı, gaz oluşumunu artırabilir.

Bu noktayı hep gözden kaçırmışız. İşte Hatay usulü etli kuru fasulye tarifi

6. **Fasulyeyi Azar Azar Yiyin:** Büyük bir porsiyon yerine, fasulyeyi daha küçük miktarlarda, ancak sık sık tüketmek, sindirim sisteminizin yavaşça alışmasına ve gaz oluşumunun azalmasına yardımcı olabilir.

7. **Yavaşça Yiyin ve İyi Çiğneyin:** Yavaş yemek yemek ve iyice çiğnemek, sindirim sisteminizin gaza neden olabilecek büyük parçaları işlemesine yardımcı olabilir.

8. **Karbonatlı İçeceklerden Kaçının:** Karbonatlı içecekler ve bira gibi içecekler gaz oluşumunu artırabilir, bu yüzden bu tür içeceklerden kaçının.

Kaynak: Türkiye Gazetesi, Nefisyemektarifleri.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...