CHP ve İmamoğlu’nun HDP stratejisi işe yarıyor mu?

A -
A +
Yapılan anketlere göre HDP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 85 ila 90 arası Kürt. Yüzde 10 ila 15’i de Türk. Bugün yüzde 10 civarında oy alan HDP seçmeni belki de partisine en bağlı seçmen grubunu oluşturuyor.
Seçimlere tam 2 sene kalmışken saflar iyice netleşiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kadınlar Günü’nde bir tweet attı ve ortalık karıştı. Meral Akşener’le Pervin Buldan’ı aynı cümlede kullanınca İyi Partililer isyan etti. Birçok İyi Partili İmamoğlu’na tepki gösterdi.
Meral Hanım’a sorulunca da, “Arkadaşların hoşuna gitmedi” dedi ve konuyu uzatmadı. İstese bayağı sakız gibi konuyu çeker ve gündemde tutabilirdi. Yapmadı. İyi Partililer verdikleri tepkilerle kaldılar. İyi Parti’de ağırlıklı kanat İmamoğlu’na itiraz olsa da başta fezlekeler olmak üzere bazı konularda farklı düşünenler de var. Bahadır Erdem gibi “Selahattin Demirtaş bırakılmalı” diyenler, “fezlekeler gelsin öyle bakalım” gibi görüş icra edenler az değil.
"2023 seçimlerinde HDP ve İyi Parti aynı adaya oy verirler mi?" sorusu hâlâ muallak. Bu konuda yorum yapmak için erken. Ama bir şey netleşiyor. CHP ve HDP ortaklığı net ve HDP seçmeni için adres artık Millet İttifakı. Elbette aday önemli ama şu an için görünen tablo bu...
Kamuoyundan gelen tepkilere ve PKK ile ilişkisine rağmen Ekrem İmamoğlu HDP’yi asla göz ardı etmiyor. Ona PKK konusunda bile eleştiri getirmiyor. En hatalı olduğu alanlarda bile HDP’ye tek laf etmiyor. Aynı şey CHP için de geçerli. Israrla "fezlekelere hayır diyeceğiz" diyorlar. İmamoğlu’nun Kadınlar Günü’nde attığı tweete destek var, itiraz yok...
Şimdi bu kadar lafı niye ettik? Biliyoruz ki 2019 yerel seçimlerini büyükşehirlerde belirleyen HDP seçmeni oldu. O seçmen evde otursa, sandığa gitmese Cumhur İttifakı büyük şehirleri kazanırdı. Yani HDP seçmeni belirleyici oldu.
Şu anda söylemek belki erken olacak ama 2023’te özellikle büyükşehirlerdeki HDP oyu çok önemli. CHP ve İmamoğlu bu konuda yalpalamıyor. Kamuoyundan gelen baskılara rağmen duruşlarında milim sapma yok.
İşte AK Parti’nin dikkat etmesi gereken tam da bu... HDP milliyetçi kimliğiyle bilinen birine oy vermez ama İmamoğlu türü siyasetçilere kapısı açıktır. Yani Türkiye’de herkesin oyunu alabilecek aday türü önemli. Böyle bir siyasetçi sadece Erdoğan oldu. Türkiye’nin her yerinden, bölgesinden yüksek oy aldı. Türkiye’nin minyatürü İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu aldı.
Klasikleşmiş lafla HDP seçmeni ve Kürt kardeşlerimiz CHP’li bir adaya oy vermez diyoruz ama sosyolojinin değiştiğini de görmeliyiz. Mansur Yavaş ya da milliyetçi bir kimliğe de yanaşmazlar diyoruz ama ya yanaşırlarsa. Çünkü muhalefet ve muhalefet seçmeni  arasında görüş ayrılıkları olsa da Başkan Erdoğan nefreti konusunda birleşiyorlar! Bu sağlıklı bir durum değil ama gerçek...
Ben AK Parti’nin yerinde olsam HDP ve Kürt seçmen meselesine bir de bu açıdan bakardım. 2 sene çabuk geçer. Ben de çok eleştiriyorum CHP ve Ekrem İmamoğlu’nu. Ancak HDP konusunda asla geri adım atmıyorlar. CHP-HDP ortaklığı net ve HDP seçmeni artık CHP’li bir adaya -istisnalar hariç- rahatlıkla oy verebilir. Bu, göz ardı edilmemeli...
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.