Fenerbahçe tarihinde başkanlık seçimlerinden bir örnek 

A -
A +

Bundan tam 31 sene önce Fenerbahçe başkanlık seçimleri var. Aynen şimdiki gibi Türkiye’de Fenerbahçe başkanı kim olacak en önemli konuydu. Başkanı belirlemek için 23 Mayıs 1993 tarihinde Fenerbahçe Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen olağanüstü seçimli kongre yapıldı. Kongre, Fenerbahçe Kongre Divan Kurulu Başkanı Adnan Alptekin'in başkanlığında yönetilmişti.

 

İki aday vardı: Güven Sazak ve Ali Şen... Güven Sazak 807 oy, Ali Şen 662 oy almıştı. Ali Şen o günlerde Kanal 6’ya şöyle bir açıklama yapmıştı: 

 

“Türkiye’de şu an iki gündem var. Biri DYP Genel Başkanı kim olacak, diğeri Fenerbahçe Başkanı kim olacak?”

 

Hakikaten de Özal rahmetli olmuştu. Demirel Çankaya’ya çıkmaya hazırlanıyordu. DYP Genel Başkanlığı’na Tansu Çiller, İsmet Sezgin ve Köksal Toptan adaydı. Toptan daha sonra Çiller lehine çekilmişti. Tansu Hanım genel başkan ve hâliyle başbakan olmuştu. 

 

Aynı tarihlerde Fenerbahçe başkanlığına Güven Sazak seçilmişti. Cumartesi gecesi gibi herkesin merak ettiği konu Fenerbahçe başkanlığıydı. Sazak daha sonra sağlık sorunları nedeniyle 20 Nisan 1994’te başkanlıktan ayrılmıştı. Ali Şen yerine başkan olmuştu. 

 

Peki Fenerbahçe 1993’te kongre sürecine nasıl gitmişti.  1992-93 Türkiye 1. Futbol Ligi'ne Metin Aşık yönetimi ile giren Fenerbahçe futbol takımı ligin 22. haftasına kadar averajla da olsa lider girmeyi başarmıştı. Ligin 23. haftasında evinde Trabzonspor, onu takip eden Bursaspor mağlubiyetleri ile iki haftada zirvenin 4 puan gerisine düştü. 11 Nisan 1993 tarihinde oynanan 25. hafta müsabakasında ezelî rakibi Galatasaray'a evinde 4-1 kaybetmesiyle takım kendini 3 haftada liderden 6 puan uzakta beşinci sırada buldu. Takımın ezelî rakiplerine kaybetmesi ve şampiyonluk hedefinden birdenbire uzaklaşması camiada tepkilere neden oldu. Galatasaray maçı sonrası taraftarlar tarafından yoğun protestolara uğrayan futbolcular polis otobüsleri ile stadı terk ederken "yönetim istifa" sesleri yükseldi. Başkan Metin Aşık, bu karşılaşmadan sonra istifa etmeyeceğini, takımda bazı oyuncuların süresiz kadro dışı bırakılacağını ve teknik kadronun yeniden değerlendirileceğini açıklamıştır.

 

Ancak bu açıklamadan çok az bir süre sonra 13 Nisan 1993 tarihinde toplanan yönetim kurulu toplantısında tüm üyelerin aldığı kararla kulübün olağanüstü kongreye gitmesine karar verildi. Başkan Aşık, takımdaki kötü gidiş ve Fenerbahçe'nin menfaatleri için yönetim kurulu ile birlikte olağanüstü kongre kararı aldığını ve yeniden aday olmayacağını açıkladı. Olağanüstü genel kurulun 15 Mayıs 1993'te, yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde 22 Mayıs 1993 günü yapılması kararlaştırıldı. (Wikipedia)

 

Türk futbol tarihinde üç büyüklerin başkanları hep önemli olmuştur. Fenerbahçe’de de öyle. Bu satırları yazdığımda başkan henüz belli değildi. Ama televizyon reytingleri, sosyal medya ve sokakta herkes Fenerbahçe başkalık tartışmasını izliyordu. 

 

Bugün yaşadığımız olaylar yeni değil. Eskiden de benzer şeyler yaşanmıştı. 1984’te Beşiktaş Başkanlığı seçimleri de böyleydi. 

 

Toplumun kilometre taşlarında spor çok önemli. Hele hele futbol. Bunu görüyoruz. Futbol asla sadece futbol değildir. Tabii futbol asla bölünmeyi temsil etmemeli. 

 

Ali Şen bugün hayatta. Güven Sazak rahmetli oldu. O günleri yaşayanlar rekabeti görmüşlerdi. Nereden nereye. Bir 31 sene sonra aynı duyguları yaşadık.

 

Bir 31 sene sonra daha benzer şeyleri yaşayabiliriz...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.