İstihbarat raporu: Kaşıkçı cinayeti bin Selman’ın işi

A -
A +
Başından beri böyle olduğu biliniyordu. Cemal Kaşıkçı İstanbul’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğinde katledilmişti. Amerika’da Başkan Trump olduğu için bu cinayetin bin Selman’a bir faturası olmadı. 
Ancak iktidara Joe Biden gelince işler değişti. Zaten Biden ve ekibi artık bin Selman’ı muhatap almayacaklarını açık açık deklare ettiler. Geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Biden'ın Suudi Veliaht Prensi Selman ile doğrudan temasını en aza indirmek istediği medyaya yansımıştı. Buna ilişkin en net açıklamayı ise Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki yapmıştı. Psaki, "İşbaşına geldiğimizden bu yana Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi yeniden kalibre edeceğimizi söylemiştik” dedi. 
ABD Başkanı Joe Biden'ın bin Selman yerine, Selman bin Abdülaziz ile telefon görüşmesi yapacağı söyleniyor. ABD Başkanı Biden'ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayetine ilişkin istihbarat raporunun yayımlanması öncesinde Kral Selman'ı aramayı planladığı aktarıldı. Eğer görüşme planlandığı gibi gerçekleşirse, Biden başkanlığında Washington-Riyad hattında gerçekleşecek ilk görüşme olacak. İkilinin bir dizi konuyu tartışması muhtemel olsa da, görüşme Veliaht Prens Selman'ı ilgilendiren Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu üzerine olması bekleniyor.
Dün bu rapor üzerine bazı haberler çıktı. Reuters’in haberine göre rapor; Kaşıkçı’yı öldürme emrini bin Selman’ın verdiğini netleştirecek ve öldürülme emrine onay verdiğini gözler önüne serecek.
Konu hakkında bilgi sahibi ABD yetkilisi, kaynaklar, Kaşıkçı'nın 2018 yılında Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili hazırlanan ve ABD Merkezî Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) da bilgi sağladığı raporda öldürme emrinin Prens tarafından onaylandığı ve hatta büyük ihtimalle kendisi tarafından verildiği bilgisinin yer aldığını söylüyor.
Evlilik işlemleri için evrak almaya gittiği sırada konsolosluk binası içerisinde öldürülen ve bedeni parçalara ayrılarak binadan çıkarılan Kaşıkçı, Washington Post’ta Prens'i eleştiren yazılar yazmıştı...
ABD Başkanı Joe Biden gazetecilere raporu okuduğunu ve yakın zamanda Prens'in babası Kral Salman ile telefonda görüşmeyi planladığını söyledi.
Raporun açıklanması Biden'ın Arap müttefiki ve büyük petrol üreticilerinden biri olan Riyad ile insan hakları ihlalleri ve Yemen iç savaşına dahlinden dolayı ilişkileri gözden geçirme politikasının bir parçası.
Riyad nihayetinde Kaşıkçı'nın "kaçak bir operasyonla" Suudi Arabistan'a getirilmeye çalışırken öldürüldüğünü kabul etmiş ancak Veliaht Prens'in olaya dahli olduğu iddiasını reddetmişti.
Suudi Arabistan mahkemesi olayda yer alan beş kişi hakkında idam cezası vermiş ancak Kaşıkçı'nın ailesinin bu kişileri affetmesi üzerine ceza 20 yıl hapse çevrilmişti.
2019 yılında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Dedektifi Agnes Callamard, Suudi Arabistan'ı Kaşıkçı'yı "kasıtlı ve önceden planlayarak" öldürmekle suçlamış ve geniş kapsamlı soruşturma çağrısında bulunmuştu.
Callamard 6 aylık soruşturmanın ardından "Veliaht Prens'in olaya dâhil olduğunun araştırılmasını istemeye yetecek kadar delil bulunuyor" demişti.
2018 yılı sonunda gizliliği kaldırılmadan önce rapor ABD'de kongre üyeleri ile paylaşılmıştı. Ancak Trump yönetimi İran'a karşı bölgedeki müttefiki ile arasını bozmamak ve krallığa ABD menşeli silah satışını teşvik etmek amacıyla politikacıların ve insan hakları savunucularının raporun gizliliğinin kaldırılması talebini reddetmişti. Artık bu gizlilik kaldırılıyor. Gerçekler de birer birer ortaya çıkıyor... 
Başka bir bilgi de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldüren Suudi infaz timini taşıyan iki özel uçakla ilgili. CNN’in haberine göre iki uçak da Prens Muhammed bin Selman tarafından el konulan bir şirkete ait!.. 
ABD İstihbarat raporuna göre Kaşıkçı’nın öldürüldüğü 2 Ekim 2018’de 15 kişilik suikast timini getiren iki uçağın Sky Prime Aviation adlı şirkete ait olduğu, söz konusu şirketin de Aralık 2017’de Muhammed bin Selman'ın kontrolündeki 400 milyar dolarlık Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu'na devredildiği kaydedildi.
Yani bütün kapılar Prens bin Selman’a çıkıyor. Bu işten kurtulması zor. Bakalım Joe Biden ve ekibi Suudi Arabistan ve bin Selman’a ne fatura çıkaracak...
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.