Kötü niyetli ekonomistlere aldırmayın, ekonomi düzeliyor

A -
A +

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 1 yıllık performansını değerlendirdi. Temel rakamların hepsi iyiye gidiyor. Başka henüz yansıyan bir şey yok. 

 

Merkez Bankası rezervleriyle başlayalım. Swap hariç net rezervler 2020 yılı mart ayından sonra ilk defa pozitife döndü. Son 2 ayda swap hariç net rezervler 67 milyar dolar arttı. Brüt rezervler ise 143,6 milyar dolara ulaştı. Şu an Merkez Bankası döviz almasa dolar 25 lira olur. İyice aşağıya gider... 

 

Mehmet Şimşek’in ilk yılına bakalım. Bir kere program çalışıyor. Hiçbir sorun görünmüyor. Önce mali disiplini değerlendirelim. Bütçe açığı yüksek ama deprem harcamaları hariç açığın millî gelire oranı 2023’te yüzde 1,6 gerçekleşti. Bu AB ülkeleriyle kıyaslandığında çok düşük bir rakam. Açığın, 2024’te yüzde 5’e 2025’te ise yüzde 3’ün altına inmesi bekleniyor. 

 

Büyüme rakamlarına bakınca, net dış talebin büyümeye katkısı 5 çeyrek sonra 1,6 puan ile pozitife döndü. Güçlü iç talep nedeniyle oluşan makroekonomik dengesizlikler azalıyor. 

 

Yıllık cari açık 26 milyar dolara düştü. Dış borcun sürdürülebilirliği için yüzde 2,5’in altında cari açık hedefine yönelik yapısal dönüşümü hızlandırıldı... 

 

Gelelim dış finansmana. Bankaların dış borç çevirme oranı yüzde 96’dan yüzde 153’e, reel sektörün yüzde 73’ten yüzde 118’e yükseldi. Bankalar yılbaşından beri 4,1 milyar dolar sermaye benzeri dış kaynağa ulaştı.

 

Kur Korumalı Mevduat’tan çıkış arttı. KKM stoku 1,2 trilyon TL azaldı. TL mevduatın toplam içindeki payı 16,2 puan arttı.

 

Ve en önemlisi enflasyon. Yıllık enflasyonda en yüksek seviye geride kaldı. Enflasyonda belirgin ve kalıcı düşüş dönemine giriliyor. Eylülden sonra işler iyiye gidecek. Piyasanın 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 33,2, 24 ay sonrası yüzde 21,3 seviyesinde.

 

Risk primimiz olan CDS 440 baz puan düştü. Kredi notumuz arttı, görünümümüz pozitif. Gri liste konusunda çalışmalar tamamlandı, yerinde denetim yapıldı. Teknik rapor olumlu. Yeni sanayi politikası uygulanıyor. İkiz dönüşüm hızlandı. Yatırım ortamının iyileştirilmesi ile uluslararası doğrudan yatırımlar artırılacak... 

 

İhracat ve ithalat rakamlarına bakalım. İhracat mayıs ayında rekor kırdı. İthalat düşüyor. Dış ticaret açığı yıllık bazda 6,5 milyar dolara düştü. İhracat mayısta 2023'ün aynı ayına kıyasla yüzde 11,4 artarak 24 milyar 75 milyon dolara çıktı. İthalat ise yüzde 10,3 düşüşle 30 milyar 593 milyon dolar oldu. Ocak-nisan döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artışla 82 milyar 839 milyon dolar, ithalat yüzde 9 azalarak 113 milyar 81 milyon dolar olarak gerçekleşti...

 

Ocak-nisan döneminde dış ticaret açığı yüzde 30,5 azalışla 43 milyar 539 milyon dolardan 30 milyar 243 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak-nisan 2023 döneminde yüzde 64,9 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 73,3'e yükseldi.

 

Enerji ve altın hariç dış ticaret açığı nisanda 5 milyar 62 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi yüzde 0,5 azalışla 39 milyar 645 milyon dolar oldu. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 77,4 olarak belirlendi. 

 

Yani nereden baksanız bakın, rakamlar iyi... Şimdi bunun halka yansıması kaldı. Eylülden sonra işler iyiye gidecek. Özellikle enflasyon düşüş trendine girecek. Zaten işlerin iyiye gidip gitmediğini millet anlar. Hepimiz anlarız.

 

Her gün aynı şeyi yazan, sadece olumsuzluk pompalayan ve hiçbir çözüm önerisi sunmayanlara aldırmayın. Karamsarlar başarılı olamayacaklar. Tek bir reçete sunmuyorlar. Köşelerinde, YouTube’da ekonomi battı diyenleri de dikkate almayın. Tünelin sonunda ışık göründü.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Vatandaş 9 Haziran 2024 12:36

Hoşunuza gitmeyen yorumları yayınlamıyorsunuz.

Şemsettin 7 Haziran 2024 08:30

:) yüzler gülecek elhamdülillah