ZİYNETİ KOCABIYIK

Bu doğrultuda her hekim, telefonla arayarak ya da SMS aracılığı ile aile hekimliğine davet edeceği 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin kalın bağırsak kanseri taramasının yapılmasını sağlayacak. 40-69 yaş arası kadınlar da meme kanseri taraması için en yakın tarama birimine yönlendirilerek takip edilecek. Pozitif veya şüpheli olan sonuçlar, teşhis merkezlerine sevk edilecek.

KAN BASINCI DA ÖLÇÜLECEK
18 yaşından büyükler, yılda en az bir kere kan basıncı ölçümü için aile sağlığı merkezlerine çağırılacak. Yeni uygulamayla aile hekimlerinin, daha önce de yapılan ama yeterince yaygın olmayan hipertansiyon, diyabet, obezite, kalp-damar hastalıklarına ilişkin değerlendirmeleri ile kanser ve yaşlılara yönelik taramaları, hedef nüfuslarındaki her kişi için gerçekleştirmesi ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla ocak ayında kullanıma açılan Hastalık Yönetim Platformu’na işlemesi mecburi hâle getirildi. Böylelikle, kronik hastaların daha yakından takip edileceği, bazı hastalıkların erken safhalarda tespit edilip gereken tedbirlerin alınabileceği dönem başlamış oldu.

Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı E-Nabız, ALO 182 ve MHRS üzerinden randevu alarak başvuranlara Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı.
'On kişiden 8’inin şifası aile sağlığı merkezinde' 'On kişiden 8’inin şifası aile sağlığı merkezinde' İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nin (İSTAHED) düzenlediği İKON 2019 Kongresi’nde konuşan Kongre Başkanı Dr. Serkan Özbakış, hastaneye giden sağlık problemlerinin yüzde 80’ininin aile hekimliği sistemi içinde çözülebileceğini söyledi.